درختان شکسته افتاده و تخریب جاده‌های جنگلی دو معضل اساسی یگان حفاظت در مهار آتش عرصه‌های جنگلی
درختان شکسته افتاده و تخریب جاده‌های جنگلی دو معضل اساسی یگان حفاظت در مهار آتش عرصه‌های جنگلی
سرهنگ مجید ذکریایی گفت: طی حریق اخیر در شرق استان نزدیک به 10 هکتار از عرصه‌های جنگلی دچار حریق شد که خوشبختانه در زمره آتش سوزی‌های سطحی قرار داشت.

تیرنگ نیوز: سرهنگ مجید ذکریایی گفت: طی حریق اخیر در شرق استان نزدیک به 10 هکتار از عرصه‌های جنگلی دچار حریق شد که خوشبختانه در زمره آتش سوزی‌های سطحی قرار داشت.

سرهنگ مجید ذکریایی فرمانده یگان حفاظت حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری، در خصوص وقوع حریق اخیر در جنگل‌های شرق مازندران، اظهار کرد: از ابتدای امسال 27 فقره آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی حوزه استحفاظی  اداره کل منابع طبیعی مازندران-ساری که با احتساب 7 فقره حریق  ماه اخیر این رقم به 34 فقره به وقوع پیوسته و اطفاء گردید.

وی با بیان اینکه منشا بیش از 98 درصد از حریق های حادث شده  در عرصه‌های جنگلی، عوامل انسانی است، افزود: طی حریق اخیر در شرق استان نزدیک به 10 هکتار از عرصه‌های جنگلی دچار حریق شد که خوشبختانه در زمره آتش سوزی‌های سطحی قرار داشت.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری، خاطرنشان کرد: حضور به موقع نیروها، مشارکت مردمی به ویژه بومیان منطقه و نزولات جوی تاثیر بسزایی در اطفا حریق داشته است.

سرهنگ ذکریایی ادامه داد: عمدتا مشکلات ما در اطفا  حریق به مناطق صعب العبور و زمان حریق (اواخر شب  یا نیمه شب) می باشد.

وی با اشاره به اینکه پس از اطلاع از وقوع حریق در جنگل‌های گلوگاه در ساعت 22 روز حادثه بلافاصله وارد عمل شدیم، عنوان کرد: اطفای حریق در جنگل های توسکا چشمه گلوگاه نزدیک به 48 ساعت به طول انجامید، چرا که قرار داشتن بخشی از حریق در مناطق صعب العبور و احتمال سقوط درخت کمی کار را سخت کرده بود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری،  بیان کرد: صعب العبور بودن منطقه به حدی بود که حتی با تراکتورهای بومیان هم طی مسیر ممکن نشد و عمدتا با اقدامات یدی کار انجام شد، البته بالگرد اطفای حریق هم به منطقه اعزام شد اما وزش باد، شیب عرصه، وجود چند لایه برگ و درختان شکسته افتاده موجب شد تا در کنار بالگرد در نهایت با اقدامات یدی موفق به مهار آتش شویم.

سرهنگ ذکریایی افزود:  هر کجا راه دسترسی وجود داشته باشد و درختان شکسته افتاده در عرصه نباشد، آتش به راحتی مهار می‌شود اما در نقاطی که صعب العبور و صخره‌ای و وجود  درختان شکسته افتاده در عرصه شرایط را برای عملیات اطفاء حریق دشوار می نماید.

وی مطرح کرد: مهار آتش سوزی در جنگل‌های منطقه لایی نکا نیز 24 ساعت به طول انجامید، چرا که راه دسترسی مناسبی وجود نداشت، به شب برخوردیم و پرواز بالگرد ممکن نبود، اما با همه این موارد نیروها به منطقه اعزام و با کمک اهالی و نیروهای بسیج، آتش مهار شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری، تاکید کرد: ان چیزی که در بحث اطفای حریق در عرصه‌های جنگلی بسیار مهم است جاده‌های جنگلی ما است اما در کنار این مسئله که با توجه به طرح تنفس جنگل، عمده فعالیت ما به حفاظت از جنگل محدود شده است متاسفانه اعتباری برای ترمیم جاده‌های جنگلی استان دیده نشده است و یکی از اقدامات موثر و به موقع برای مهار حریق در عرصه ها جنگلی ترمیم جاده های موجود است.

وی تصریح کرد: آن چیزی که مشکل ما را در مهار آتش چندین برابر می‌کند، در درجه نخست، تخریب جاده‌های جنگلی به واسطه نبود اعتبار برای ترمیم جاده‌ها و مرمت پل‌ها در عرصه‌های جنگلی است، پس از طرح تنفس و تعطیلی بهره برداری از جنگل، اعتباری برای ترمیم جاده های جنگلی پیش بینی نگردید و این امر در زمان وقوع حریق باعث ایجاد مشکلات می گردد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری، اذعان کرد:  وجود درختان شکسته افتاده علی الخصوص در عرصه های با شیب تند ضمن کاهش سرعت اطفاء بعضا باعث افزایش سطح حریق و سرایت به درختان سرپای مجاور می گردد.

ذکریایی با اشاره به فقدان طرح پرورشی در طرح تنفس جنگل، ادامه داد: در شرایط کنونی و اجرای عملیات پرورشی و جمع اوری بخشی از درختان شکسته افتاده براساس اصول فنی میتوان شاهد حریق در عرصه های منابع طبیعی باشیم.

وی با بیان اینکه در اطفاء حریق بالگرد هم دیده شده است اما بالگرد هم محدودیت‌های خاص خودش را دارد و جدا از اینکه در مواقع وزش باد، دود غلیط، آتش سرشاخه‌های درختان پرواز بالگرد خطرآفرین است، پرواز بالگرد برای سازمان هزینه بر نیز است.

ذکریایی با بیان اینکه آن چیزی که در زمان حریق بسیار به ما کمک خواهد کرد، تجهیز نیروهای یگان حفاظت است، اعلام کرد: تراکتور جفت، آب پاش، خرید خودروهای جدید جهت جایگزینی خودروهای فرسوده موجود از ضروریاتی است که باید محقق شود و اگر اعتبار کافی تخصیص یابد این خلاها را مدیریت خواهیم شمرد.

وی با قدردانی از مردم مازندران که همواره چه در اطلاع رسانی و چه در مشارکت اطفای حریق حضوری پررنگ داشته اند، گفت: هر کجا مردم پای کار آمدند ما موفق عمل کردیم و دلگرمی ما همین مردم می باشند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری، اعلام داشت: خوشبختانه امسال شاهد کاهش 60 درصدی حریق به نسبت سال گذشته بودیم و این امر با مشارکت مردم، افزایش فرهنگ و اگاه سازی فرهنگ عامه و نیز حضور به موقع نیروهای امدادی و جنگلبان ما ممکن شده است.

ذکریایی یادآور شد: در پایان مجددا تاکید می‌کنم که دو عامل تخریب جاده و پل‌ها در عرصه‌های جنگلی و  نیز وجود درختان شکسته افتاده، مهمترین چالش یگان حفاظت در اطفای حریق است که تقاضا می‌کنم در کنار دیده شدن اعتبار برای ترمیم جاده‌های جنگلی، فکری اساسی برای جمع آوری درختان شکسته افتاده در عرصه‌های جنگلی کنند.

  • منبع خبر : روابط عمومی