جاده‌های استان در انتظار روشنایی
جاده‌های استان در انتظار روشنایی
مازندران بیش از ۱۰ هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی دارد اما وضعیت روشنایی راه‌های استان خوب نیست و بسیاری از مسیرهای پر تردد و خطرناک فاقد روشنایی است.

 

تیرنگ:
مازندران بیش از ۱۰ هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی دارد اما وضعیت روشنایی راه‌های استان خوب نیست و بسیاری از مسیرهای پر تردد و خطرناک فاقد روشنایی است.
نبود علائم هشدار دهنده راهنمايى و رانندگى، خط كشى نشدن جاده پس از تعريض آن و نبود پل‌هاى روگذر و زيرگذر، آمار سوانح و تصادفات را در گذشته و در ايام پرترافيك افزایش داده بود که اکنون این معضل در استان کمتر شده است.
در این باره فرهاد طالبی راننده تاکسی با بیان اینکه روشنایی جاده‌های استان مطلوب نبود به تیرنگ گفت: اين امر هرساله باعث مرگ بسيارى از هم وطنان مى‌شود. طالبی وجود پيچ‌هاى تند و خطرناك، داشتن موج‌هاى متعدد سطح جاده‌ها، نبود علائم هشدار دهنده و چراغ‌هاى چشمک زن در نقاط حساس جاده در بروز تصادفات موثر دانست و افزود: در گذشته در بسیاری از راه‌‌های استان استانداردهای راه‌ سازی رعایت نشده بود اما اکنون وضعیت راه‌های استان بهتر شده است.
وی افزود: روزانه تصادف‌های زیادی در جاده‌های استان رخ می‌دهد و حتی ماهانه تعدادی بر اثر وقوع تصادف در محور‌های استان جان‌شان را از دست می‌دهند.
طالبی ادامه داد: روستاهای بسیاری در مسیر جاده‌های اصلی واقع شده است و ماشین آلات کشاورزی، تراکتور و موتورسیکلت از این جاده‌ها  تردد می کنند و بارها شاهد تصادف‌های وحشتناکی در این جاده‌ها بوده‌ایم.
وی در عین حال از تلاش مسئولان تشکر کرد.

✓ امسال هفت کیلومتر روشنایی ایجاد شد

حسن جهانیان مدیرکل راهداری مازندران با اظهار اینکه طی سال جاری با بیان که هزار و ۷۰۰ کیلومتر از راه‌ها را خط کشی کردیم، گفت: ۱۳ کیلومتر از راه‌ها نیز بلوار تبدیل شده است.
وی با عنوان اینکه چهار نقطه حادثه خیز ایمن سازی شده است، افزود: همچنین برای هفت کیلومتر روشنایی جاده‌ها ۴۷ میلیارد تومان هزینه شده است و احداث سیستم روشنایی در ۱۳ تقاطع پرخطر با ۷ میلیارد تومان اعتبار از دیگر کارها بوده است.

وی با اشاره به اجرای برنامه دانش بنیان در سطح کشور و مراکز دولتی گفت: این اداره کل علاوه بر سامانه مذکور سه سامانه مدیریت مصرف سوخت، مدیریت کنترل پروژه و جامع آمار و اطلاعات به منظور ثبت و بررسی اعتبارات و قراردادها راه اندازی شد.
جهانیان از ایده‌های خلاقانه و ابتکاری مبتنی فناوری‌های برتر با استفاده از توانمندی نیروهای خلاق و نوآور داخلی و بهره مندی از شرکت‌های دانش بنیان با شناسایی فرصت‌ها و امکانات بالقوه با هدف فراهم کردن کاهش هزینه‌ها و افزایش منابع نسبت به طراحی، برنامه نویسی و بهره برداری از ۴ سامانه با عناوین «سامانه مدیریت و کنترل پروژه ها»، «سامانه مدیریت مصرف سوخت»، «سامانه مدیریت هوشمند روشنایی» و «سامانه جامع آمار و اطلاعات» حمایت کرد.