توقع مردم از منتخبین مجلس چیست؟
توقع مردم از منتخبین مجلس چیست؟
حال و هوای انتخابات تمامی کشور را فراگرفته به طوریکه در هفته جاری هنگامه تبلیغات علنی و با نزدیک شدن به 11 اسفند روز رای گیری مردم مطالبه‌گرتر شده‌اند

تهیه و تنظیم : رقیه سعیدی‌نژاد
انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برای تعیین نمایندگان دوازدهمین دوره مجلس برگزار خواهد شد. پس از موافقت شورای نگهبان با یکی از تاریخ‌های پیشنهادی وزارت کشور، تصمیم بر این شد که این انتخابات همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه ۱۱ اسفند برپا شود.
حال و هوای انتخابات تمامی کشور را فراگرفته به طوریکه در هفته جاری هنگامه تبلیغات علنی و با نزدیک شدن به11 اسفندروز رای گیری مردم مطالبه‌گرتر شده‌اند و توقع بیشتری دارند و خواسته هایشان را با صدای بلند فریاد می زنند . مردم انتظار دارند هر نماینده‌ایی که انتخاب میشود به وعده‌هایی که داده اند عمل کنند آنها گرانی و تورم ، بیکاری ، معیشت مردم را مد نظر دارند با نزدیک شدن به انتخابات به میان مردم رفته و درمورد خواسته و انتظارات ومعیارهای انتخاب پرداخته که در ذیل می‌خوانیم.
معلم بازنشسته در حال پیاده روی با نوه دلبندش: ما رای میدهیم تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی منابعی را برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان اختصاص دهند و مارا از شرایط معیشت سخت و دشوار خارج کنند ما در وضعیت فعلی که مخارجمان بیشتر از گذشته شده حتی برای عیدی توان پرداخت عیدی به نوه هایمان را ندارم شرمنده بچه هایمان هستیم. از نمایندگان محترم تقاضا داریم برای ما بیشتر وقت بگذارند.
رحیمی دانشجوی رشته مکانیک : دوستانم مرا از رای دادن منصرف می کنند و حرفشان این است که نمایندگان برای قشر جوان کار نمی کنند و فقط به نزدیکان خودشان اهمیت می دهند برای چه ما رای بدهیم اما من معتقدم باید رای بدهم تا بهترین و دردمندترین فرد را انتخاب کنم که خودش جوان داشته باشد تا درد مارا بفهمد بنابراین در بین کاندیدا ها تحقیق می کنم و بهترین فرد را برمی گزینم و انتظار دارم طبق وظیفه اش نقش نظارتی را درست ایفا کند و نگذارند منابع ملی و مالی کشور بیهوده به دست عده ای نابود شود که با کمبود منابع ، سرمایه های اصلی نظام که جوانان هستند مهاجرت می کنند و علوم به دست بیگانگان می افتد و این ها موجب دلسردی جوانان می شود.
موسوی مادر دوفرزند که یکی از فرزندانش نوزاد بود:
من نمی دانم چرا این همه انتخابات برگزار می کنند ولی وضعیت جامعه روز به روز بدتر می شود آمار طلاق و فساد بیشتر می شود و دزدها از درز منازل داخل می شوند تا مال مردم را چپو کنند مگه وظیفه نماینده مردم در مجلس قانونگذاری و نظارت نیست؟ انتظار ما اینست به جای اینکه برای اطرافیان خودشان کار کنند به وضعیت جامعه برسند و از مردم مشورت بگیرند که چگونه می شود مشکلات مردم را حل کرد . مثلا برای ما وام ودیعه مسکن و وام فرزند آوری را قاونگذاری کردند اما بانکها تمکین نمی کنند یعنی بدون بسترسازی قانون وضع می کنند حالا مردم مانده اند و هزاران درد.
دکتر سعادتی استاد دانشگاه : چطور می شود در انتخابات مشارکت نکرد قبل انتخابات کاندیدای محترم با منت می کشند رای بدهید و مارا برگزینید ما رای می دهیم و بهترین فرد را انتخاب می کنیم اما پس از انتخابات زمان مطالبه گری حتی سایه شان را از ما می دزدند که دستمان به آنها نرسد گاهی از شدت ناراحتی از این افراد از انتخابات گریزانم، دیگر به این فکر نمی کنند اگر جایگاه و مقامی یافتی با رای من و ما بود چرا اکنون خود را گم کرده ای و غرور سراسر وجودت را فرا گرفته است تو نماد مردم سالاری هستی اما پس از انتخابات از مردم روی بر می گردانی و این عین خودکامگی است تا 4 سال مردم را نمی شناسند بعد از آن دوباره همان وضعیت ادامه دارد .حالا پس انتخاب فرد مورد نظر انتظار ما از یک نماینده مجلس ، احاطه بر مسایل کلان مملکتی، برخورداری از هوش، ذکاوت و درایت سیاسی، قوه تشخیص بالا، قدرت تجزیه و تحلیل مسایل، حوصله، توانایی و سواد جستجو، دستیابی و مطالعه اطلاعات، به همراه مشاوران خوش فکر، با درایت و صاحب نظر، نظارت است .

مهندس معینیان تولیدکننده : همه همکارانم را در مجموعه خودم توجیه کردم که باید در انتخابات شرکت کنند تا بعنوان یک شهروند ایرانی حق خود را بگیرند ما باید خودمان را ملزم بدانیم که در انتخابات مشارکت کنیم چرا که تعیین سرنوشتمان بهدست خودمان رقم بخورد بهتر است تا مانقشی نداشته باشیم ما انتظار داریم نمایندگان محترم تمرکز روی وظایف محوله پررنگ تر باشد و از وظایف اصلی خود منحرف نشوند و چه بسا به اموری سطح پایین و دور از شأن والای نمایندگی را کنار بگذارند و به تولید و صنعت اهمیت دهند. نماینده ای که به هر دلیل از جمله عدم توانایی و عدم توجه به مسایل کلان کشوری از انجام وظایف خود عدول می کند، بهتر است برای دوره بعد اصلا ورود نکند چرا که غیرآگاهانه به کشور و نظام و ملت خیانت کرده است و آینده مردم حوزه انتخابیه خود را به مخاطره انتداخته است و این به وجدان فرد باز می گردد
حسینی کارمند بانک : واقعیت این است که وظایف نماینده حوزه انتخابیه به صورت قوانینی نوشته و دارای چارجوب مشخص است. هر نماینده به تشخیص خود در ایفای نقش در حوزه انتخابی اش، نمی تواند اقدام کند. نماینده مجلس در حوزه انتخابیه وظیفه اش نظارت است مثل نظارت بر نحوه اجرای قانون و مصوبات و تامین بودجه برای حوزه انتخابیه است اومی تواند ضعف مسئولین بومی را به مقامات عالی گزارش دهد اما متاسفانه برخی از نمایندگان به جای اجرای قانون خودشان مستقیم در عزل و نصب مسئولین دخالت می کنند به عبارتی نیرو می کارند تا از هم اکنون برای دوره بعد انتخابات را مهندسی کنند. مردمان یک منطقه به نمایندگی از خودشان یک نفر را انتخاب می کنند تا حرف، مشکلات، کاستی ها را به عنوان منتخب مردم و امین مردم به گوش مراجع بالاتر برسانند و در کنار آن پیگیر خواسته های بر حق مردم و منطقه باشد نه اینکه برای آینده شخص خودش برنامه ریزی کنند اگر مسئله واقعا حل مشکلات مردم است راه های زیادی برای رفع نیازهای مردم و تامین خواسته هایشا ن وجود دارد پس دخالت در اموری که به ایشان ربط ندارد بیاگر اینست که وظایفشان را دقیق انجام نمی دهند چون اگر به طور تمام وقت به امور محوله برسند هرگز فرصتی برای کارهای غیر وجود ندارد.

این گزارش ادامه دارد