توسعه خدمات، مسیر نجات
توسعه خدمات، مسیر نجات
کارشناسان می‌گویند توسعه خدمات ناباروری از برنامه‌های قطعی وزارت بهداشت است که از همان ابتدای تشکیل دولت سیزدهم جزو برنامه‌های اولویت دار آیت الله رئیسی لحاظ شد

 

تیرنگ:
کارشناسان می‌گویند توسعه خدمات ناباروری از برنامه‌های قطعی وزارت بهداشت است که از همان ابتدای تشکیل دولت سیزدهم جزو برنامه‌های اولویت دار آیت الله رئیسی لحاظ شد و برای رسیدن به هدف برنامه ریزی گسترده‌ای چه در زمینه تامین زیرساخت‌های لازم از جمله راه اندازی مراکز درمان ناباروری و تهیه و تامین اقلام دارویی و تجهیزات برای این منظور در دستور کار مسئولان امر در مازندران قرار گرفته و همچنان این روند در حال پیگیری و اجرا است.
اکنون بعد از گذشت بیشتر از ۲ سال فعالیت دولت سیزدهم روند اجرایی شدن برنامه دولت سیزدهم در این زمینه در مازندران مطلوب است.
در همین باره مدیر درمان تامین اجتماعی مازندران شمار مراکز طرف قرارداد درمان ناباروری را در این استان پنج واحد اعلام کرد.
رضا کاظمی‌نیا با بیان اینکه نگاه حمایتی مدیریت درمان تأمین اجتماعی استان مازندران به حوزه جوانی جمعیت جدی است، افزود: پنج مرکز طرف قرارداد بیمارستان‌های بابل کلینیک، امام خمینی ساری، خاتم الانبیا بهشهر و مراکز ناباروری حضرت ام البنین ساری وحضرت فاطمه زهرا بابل هستند.
وی گفت: در سال جاری مجموعاً ۸۳۵ پرونده با اعتبار ۱۹ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال به مراکز طرف قرارداد و هزار و ۳۴ پرونده به صورت خسارت متفرقه از مراکز غیر طرف قرارداد به ۲۳ میلیارد ریال تشکیل و پرداخت شد است.
وی افزود: تعداد پرونده‌های تشکیل شده جدید در ۹ ماه گذشته ۷۸۹ پرونده تاکنون بوده است.
کاظمی‌نیا برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مادران باردار به صورت هفتگی در بیمارستان‌های تحت پوشش، برپایی میز خدمت برای ارائه خدمات درمانی به گروه هدف در مناطق محروم، استانداری و مصلی‌های نماز جمعه با حضور متخصصین زنان و زایمان، اطفال، داخلی، پزشک عمومی، کارشناسان مامایی و پرستاری و کارشناس و مشاور حوزه ناباروری معاونت خرید راهبردی و تعبیه اتاق تکریم مادر و کودک در اجرای ماده ۲۲ تأمین فضای مناسب برای تکریم مادر و کودک در مراکز درمانی تابعه را از جمله اقدامات بیان کرد.

✓ تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی حمایت از خانواده

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مازندران از تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی حمایت از خانواده در استان خبر داد.
فرشته پازوکی طرودی  افزود: بانوان ما نشان دادند با جهاد تبیین و هوشمندی در تمامی عرصه‌ها پای کار هستند و به هنگام در این حوزه‌ها گام بر می‌دارند.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مازندران اظهار کرد: برگزاری همایش و کارگاه‌های آموزشی با جلسات توجیهی در راستای اجرایی شدن قانون حمایت جوانی جمعیت و خانواده یکی از مهمترین برنامه‌های ما بوده است.
پازوکی یادآور شد: تشکیل کمیته‌های ۵ گانه در قالب جمعیت و خانواده، برگزاری اولین رویداد جوانی جمعیت در مازندران، برگزاری کارگاه‌های آموزشی ۳۶ ساعته و تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی حمایت از خانواده از اقدامات ما در دولت سیزدهم بوده است.
وی ادامه داد: رویداد آموزشی جمعیت شناسی با موضوع مسیر نجات برگزار شد و برگزاری سلسله نشست‌های هم اندیشی تخصصی با مراکز عملی در حوزه بانوان و خانواده و اختصاص مبلغ ۳ میلیارد تومان اعتبار از محل سفر ریاست جمهوری به طرح‌های توانمند سازی زنان از دیگر برنامه‌های انجام شده است.
فرشته پازوکی بیان کرد: سلسله نشست‌های تخصصی بررسی مسائل و مشکلات مشاغل خانگی با اولویت زنان برگزار و تسهیلات اشتغال خرد و خانگی ویژه زنان سرپرست خانوار و دختران مجرد قطعی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۵۲۰ میلیون تومان اعطا شد.

وی افزود: اعطای تسهیلات اشتغال خرد و خانگی در قالب تفاهم نامه با شورای اجتماعی کشور به ۲۰۰ نفر از زنان سرپرست خانوار پیگیری شد.
پازوکی خاطرنشان کرد: ۴۵ میلیارد تومان اعتبار از محل سفر ریاست جمهوری به طرح‌های زن و خانواده اختصاص یافت و همایش سالانه تجلیل از حدود ۵۰ نفر از بانوان نمونه استان در عرصه‌های مختلف انجام شد.