تقویت رسانه‌های محلی سیاست دولت سیزدهم است
تقویت رسانه‌های محلی سیاست دولت سیزدهم است
اختتامیه نخستین جشنواره رسانه‌ای خزر که قرار بود ۲۷ مهرماه با برگزاری برنامه‌های متنوع در سطح سفرای کشور‌های حاشیه خزر و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سینما جهان‌نمای چالوس برگزار شود، به دلیل حوادث دلخراشی که در بمباران غزه رخ داد، لغو شد.

تیرنگ:
اختتامیه نخستین جشنواره رسانه‌ای خزر که قرار بود ۲۷ مهرماه با برگزاری برنامه‌های متنوع در سطح سفرای کشور‌های حاشیه خزر و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سینما جهان‌نمای چالوس برگزار شود، به دلیل حوادث دلخراشی که در بمباران غزه رخ داد، لغو شد.
این رویداد نهایتا در هفته بزرگداشت مازندران در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهر ساحلی چالوس برگزار شد.

✓جشنواره رسانه‌ای خزر به صورت بین المللی برگزار می شود

رییس هیات مدیره خانه مطبوعات کشور گفت: تلاش می کنیم جشنواره رسانه ای سال آینده به صورت بین المللی در چالوس برگزار شود.
ساسان شیخی در اختتامیه اولین جشنواره رسانه‌ای خزر با بیان این که هرچه جشنواره‌ها بیشتر باشد به کیفیت کار حوزه رسانه‌ها کمک می‌کند، افزود: قرار بود این جشنواره در همایش وسیع‌تر با حضور شهرداران شهرهای حاشیه خزر و اصحاب رسانه به مدت دو روز برگزار شود.

وی با اظهار اینکه تلاش می‌کنیم سال آینده جشنواره را به صورت بین المللی برگزار کنیم، تصریح کرد: آمادگی را داریم به صورت بین المللی همایش و جشنواره رسانه‌ای خزر را برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه چهار شهر خلاق در ایران وجود دارد، گفت: دنبال آن هستیم که چالوس را به عنوان شهر خلاق رسانه‌ای در ایران کنیم و تمام تلاش و همت ما این است در حوزه رسانه نسبت به کیفی سازی تولیدات اقدام کنیم.

شیخی با بیان اینکه اهالی رسانه با قوانین مطبوعات آشنا نیستند، برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط به سواد رسانه‌ای را لازم دانست و گفت: این دوره‌ها می‌توان به افزایش آگاهی و اطلاعات اصحاب و فعالان رسانه‌ای کمک کند.

وی از ارسال ۳۵۱ اثر به جشنواره رسانه‌ای خزر خبر داد و گفت: ۴۱ نفر به عنوان برگزیده معرفی شدند.

✓ضرورت حرکت آفندی رسانه‌ای برای رساندن ندای مظلومیت مردم غزه

مسئول بسیج رسانه مازندران حرکت آفندی رسانه ای برای تولید محتوا و رساندن ندای مظلومیت مردم مظلوم غزه را به جهان الزامی دانست.
عبدالمهدی حق شناس در آئین اختتامیه اولین جشنواره رسانه‌ای خزر با محوریت مدیریت شهری و گردشگری با بیان اینکه رسانه‌های دنیا تلاش کردند جنایات رژیم صهیونیستی مسکوت بماند، افزود: قدرت شهادت طلبی مردم مظلوم غزه سبب بیداری جهان اسلام شده است.

وی حرکت آفندی برای تولید محتوا را امری مهم و ضروری برشمرد و گفت: همکاران رسانه‌ای زیادی برای اعزام به غزه اعلام آمادگی کردند و خبرنگاران استان در این زمینه پای کار هستند.

✓ روز مازندران فرصتی برای گفتمان سازی فرهنگی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران روز مازندران را فرصتی برای معرفی آیین ها، آداب و رسوم و ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی و گفتمان سازی فرهنگی دانست.

احسان آهنگر در مراسم اختتامیه جشنواره رسانه‌ای خزر با اشاره به روز ملی مازندران و بیعت مردم دیار علویان افزود: روز ملی مازندران فرصتی برای معرفی آئین‌ها، آداب و رسوم، گفتمان سازی و ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی است.

وی با اشاره به تاریخ باشکوه مازندران تبیین این تاریخ را برای نسل جوانان سبب رفع بسیاری از خلاءها و چالش‌های دانست و با اشاره به نقش مؤثر رسانه در توسعه گردشگری گفت: رسانه در معرفی جاذبه‌ها به مخاطبان برای رونق گردشگری نقش مؤثری دانست.

محمدعلی محسنی نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس نیز با تقدیر از استاندار مازندران و حضور میدانی برای رفع مشکلات سیل زدگان منطقه اظهار داشت: ۱۸ مصوبه شورای تسهیل و رفع موانع تولید در کلاردشت تهیه شد که همه آن مورد موافقت قرار گرفت.

وی نقش اصحاب رسانه را در توسعه کشور را لازم دانست و گفت: اگر اصحاب رسانه خود توسعه نیابند نمی‌توانند در توسعه کشور نقش داشته باشند.

وی بااشاره به بهره گیری از ظرفیت رسانه‌ای برای توسعه شهری گفت: شورای شهر چالوس برای رفع گره‌ها در شهر چالوس تلاش ارزنده‌ای داشته است.

محسنی گفت: اگر بخواهیم غرب استان را نجات دهیم باید همه در کنار هم بایستیم و بدانیم که گردشگری صنعت غالب در غرب مازندران محسوب می‌شود.

✓تقویت رسانه‌های محلی سیاست دولت سیزدهم است
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقویت رسانه های محلی را سیاست دولت سیزدهم و این وزارتخانه اعلام کرد.

ایمان شمسایی در اختتامیه جشنواره رسانه‌ای خزر با محکوم کردن جنایات رژیم اسرائیل و اعلام حمایت از مردم مظلوم غزه گفت: حدود ۵۰ عنصر رسانه در غزه به شهادت رسیدند و این سندی بر شقاوت رژیم اسرائیل محسوب می‌شود.

وی با اظهار این که آمریکا در نبرد غزه وارد میدان شده است، افزود: انشالله بتوانیم نشست خبری مردم مظلوم غزه را در بیت المقدس برگزار کنیم.

شمسایی با عنوان این که اصل و اساس کار جشنواره‌های تخصصی رسانه‌ای مساله سازی است، گفت: خزر هویت ما محسوب می‌شود و رسانه باید مسائل خزر را احصا و برای حل آن تلاش کند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سیاست دولت در حوزه فرهنگ و رسانه، تقویت رسانه‌های محلی است و این مساله با استانداردهای جهانی نیز همخوانی دارد.

✓غفلت بزرگی در معرفی استان به کشورهای مختلف و همسایه داشتیم

استاندار مازندران با بیان این که غفلت بزرگی در معرفی استان به کشورهای مختلف و همسایه داشتیم، گفت: ایجاد گردشگری صنعتی از برنامه های مهم در استان است.

سید محمود حسینی پور در آئین اختتامیه اولین جشنواره رسانه‌ای خزر با محوریت مدیریت شهری و گردشگری در چالوس با محکوم کردن جنایات رژیم اسرائیل بر لزوم حمایت از مردم مظلوم غزه و فلسطین تاکید کرد.

وی با گرامیداشت روز مازندران گفت: یکی از ملزومات کار رسانه‌ای این است که تمدن مازندران را بیشتر و بهتر به نسل جدید بشناسانیم زیرا مازندران دارای تمدن بزرگی است و مردم متمدن استان، اولین حکومت علویان را شکل دادند.

وی با اظهار اینکه مازندران علما بزرگی را در خود جای داده است، گفت: می‌توانیم در همه حوزه‌ها در سطح ملی حرفی برای گفتن داشته باشیم و اگر بخواهیم مازندران را آن طور که هست معرفی کنیم باید از ظرفیت‌های مختلف بهره بریم.

استاندار مازندران جشنواره رسانه‌ای خزر را یک رویداد عظیم ملی دانست و گفت: شهرهای ساحلی مازندران دارای پتانسیل‌های مناسبی برای توسعه گردشگری است و به علت ضعف‌های مدیریتی، عدم یکپارچگی مدیریت در بهره برداری پایدار از جاذبه‌های شهری، کمبود امکانات دسترسی و اطلاع رسانی، گردشگری مازندران به خوبی معرفی نشده است.

✓مازندران بهره‌ای از گردشگری نبرده است

وی با اظهار اینکه سالانه حدود ۴۰ میلیون جمعیت در استان تردد دارند و این استان از گردشگری بهره نبرده است، گفت: توسعه گردشگری شهری آثار متعددی را به همراه دارد و هر مقدار مدیریت شهری هماهنگ‌تر باشد و از طریق رسانه به معرفی امکانات و جاذبه‌های شهری بپردازد، به همان اندازه امکان دستیابی به توسعه پایدار شهری بیشتر می‌شود.

حسینی پور گفت: حفظ نوار ساحلی و توسعه گردشگری ساحلی خزر با الگوهای زیست محیطی و ارتباطات رسانه‌ای با کشورهای حاشیه خزر باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

استاندار مازندران با اشاره به غفلت تاریخی در معرفی استان به کشورهای حاشیه و همسایه از جاده چالوس به عنوان مسیر گردشگری یاد کرد و گفت: متأسفانه نتوانستیم زیرساخت‌های جاده چالوس را به گردشگران معرفی کنیم.

وی ارتقای سطح کیفی خبر و اطلاع رسانی در حوزه گردشگری را از نیازهای استان مازندران برشمرد و گفت: هنوز کار حرفه‌ای در حوزه رسانه‌ای برای گردشگری انجام نشده است.

حسینی پور ایجاد گردشگری صنعتی را از برنامه‌های مهم در استان بیان کرد و گفت: سطح گردشگری طبق دستور رئیس جمهور با کشورهای همسایه باید ارتقا یابد از این رو روادید برای گردشگری جمعی بین ما و روسیه برداشته شده است.

وی بر لزوم ایجاد کارگروه تخصصی در حوزه شهری و گردشگری در استان تاکید کرد و گفت: مازندران هنوز مسیر گردشگری نشد و مسیر مسافرگردی است.

عکس: ابراهیم فلاح