ترویج ازدواج آسان راهکار عبور از سالمندی
ترویج ازدواج آسان راهکار عبور از سالمندی
نشست خبری سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان مازندران با موضوع هفته ازدواج با هدف ارائه گزارش عملکرد در زمینه ترویج ازدواج آسان برگزار شد.

تیرنگ، الهام دهقان:

نشست خبری سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان مازندران با موضوع هفته ازدواج با هدف ارائه گزارش عملکرد در زمینه ترویج ازدواج آسان برگزار شد.

عادل عالیشان سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان مازندران با بیان اینکه به مناسبت سالگرد ازدواج آسمانی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و فاطمه زهرا سلام الله علیها، هفته پیش رو به عنوان هفته ازدواج نامگذاری شده است، گفت: مقوله ازدواج بسیار مهم است و باید این مقوله را بسیار توجه کنیم و اهمیت دهیم و آماری که در خصوص ازدواج، طلاق و فرزندآوری وجود دارد حاکی از وضعیت نامطلوب فعلی در کشور دارد.

وی با اشاره به اهمیت جوانی جمعیت و نقش آن در ازدواج اظهار کرد: هر چه ازدواج و فرزندآوری کمتر در جامعه اتفاق بیفتد متعاقبا تهدید بزرگی در رشد جمعیت خواهد بود و در ابعاد گوناگون کشور با چالش‌های متعددی مواجه خواهد شد.

* تدوین چند برنامه در حوزه جوانان

سرپرست اداره کل ورزش و جوانان مازندران به تدوین چندین برنامه در حوزه جوانان اشاره کرد و گفت: آمار اهدای وام ازدواج سال قبل در استان روند کاهشی داشته است.

عالیشان با اشاره به تدوین چندین برنامه اجرایی در حوزه جوانان، تربیت مربی و آموزش‌های پیش از ازدواج و ایجاد شبکه مربیان را از جمله برنامه‌ها ذکر کرد و گفت: مشاوره ازدواج و خانواده و ایجاد شبکه استانی مشاوران ازدواج، تربیت مشاوران پیشگیری از طلاق و ایجاد شبکه تخصصی از جمله برنامه بوده است.

وی ادامه داد: حمایت از برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی قبل و حین ازدواج، حمایت از دوره‌های توانمندسازی زوجین و خانواده، حمایت از سمن‌ها و مؤسسات فعال حوزه ازدواج، حمایت از شکل‌گیری مجمع خیرین ازدواج آسان در تمامی شهرستان‌ها، توانمندسازی جوانان تازه ازدواج کرده با تاکید بر ازدواج به هنگام، آگاهانه و آسان از دیگر برنامه‌ها است.

*کاهش ثبت نام وام ازدواج

این مسئول با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۴ هزار و ۳۶۰ففره ثبت نام وام ازدواج به ثبت رسیده بود که این آمار در سال گذشته به ۴۷هزار و ۲۹۰فقره ثبت نام وام ازدواج کاهش یافته است، اظهار کرد: در حال حاضر ۶هزارو ۱۱۶ نفر در مازندران نوبت دریافت وام ازدواج قرار دارند، ضمانت در دریافت وام ازدواج از مشکلات است که باید برطرف شود.

وی با بیان اینکه۸۸ درصد متقاضیان در سال ۱۴۰۰ موفق به دریافت وام ازدواج شدند گفت: پارسال ۴۷ هزار نفر سال قبل در برای دریافت وام ازدواج ثبت نام کردند که با روند کاهشی روبرو بودیم.

سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان مازندران با بیان این که طی سال ، ۲۰ درصد اماکن ورزشی استان برای برگزاری جشن ازدواج به صورت رایگان است، افزود: طبق دستورالعمل، تمامی اماکن ورزش و جوانان مازندران برای برگزاری جشن ازدواج در هفته ازدواج ( سی ام خرداد تا چهارم تیرماه ) به صورت رایگان واگذار می‌شود.

* پرداخت وام کارآفرینی به جوانان

عالیشان با اشاره به این که پرداخت وام کارآفرینی به جوانان با هدف انجام ازدواج آسان نیز در حال انجام است، ادامه داد: مشکلات اقتصادی ناشی از بیکاری دلیل بی توجهی به امر ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج است.

عالیشان به برگزاری ۴۴۰ کارگاه آموزشی خانواده برای اهمیت ازدواج جوانان در مازندران اشاره کرد و اظهار داشت: به منظور کمک جوانان خیرین ازدواج نیز ورود پیدا کردند.

*سالمندی بیخ گوش جمعیت

عالیشان عنوان کرد: با همین روند فعلی در امر ازدواج و فرزندآوری اگر پیش رویم در سال ۱۴۳۰، یک سوم جمعیت کشور سالمند خواهد بود.

وی گفت: باید برای ترویج ازدواج آسان، برنامه ریزی کنیم و مشکلات موجود را احصا و گام به گام مرتفع کنیم.

سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان مازندران تشریح کرد: تحکیم خانواده یکی از راهبردهای ما در حوزه جوانان است و نامگذاری ۳۰ خرداد الی ۴ تیرماه بعنوان هفته ازدواج با شعار ازدواج آسان و  آسمانی، فرصت مغتنمی برای ترویج فرهنگ ازدواج آسان است.

 

* مازندران در نرخ ازدواج جزو ۴ استان آخر کشور است

معاون فرهنگی و امور جوانان ورزش و جوانان مازندران گفت: این استان در حوزه نرخ ازدواج در کشور رتبه چهارم از آخر جدول استان های کشور را دارد.

محمدرضا ییلاقی با نرخ ازدواج در استان دو سال قبل رتبه دوم از آخر بوده است، افزود: طبق آمار نهایی در سال قبل، استان رتبه چهارم از آخر را کسب کرد که نشان از بهبود آمار ازدواج دارد.

محمدرضا ییلاقی درباره اقدامات انجام شده در استان برای ازدواج آسان، گفت: از ظرفیت جهاد دانشگاهی مازندران برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این زمینه استفاده کردیم.

وی با اعلام اینکه در سال جاری و تا پایان اردیبهشت ماه ۶ هزار و ۱۱۶ نفر در نوبت دریافت تسهیلات هستند، افزود: یکی از اقدامات ما پیگیری برای پرداخت تسهیلات در سطح استان است.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان در ادامه به پیگیری طرح‌های ملی و فراغتی در حوزه جوانان اشاره کرد و افزود: برگزاری جشنواره اوقات فراغت در دستور کار قرار داشته و سامانه‌های را طراحی کردیم که جوانان ایده‌های خودشان را ارائه دهند.

وی در ارتباط با ایجاد خانه‌های جوانان، افزود: دستورالعمل اولیه برای راه‌اندازی خانه‌ جوانان صادر شده که به دلیل هزینه‌بر بودن احداث مجموعه در استان‌ها اجرایی نشده است.

ییلاقی خاطرنشان کرد: فعالیت خانه جوانان متوقف شده اما سازمان‌های مردم نهاد فعالیت را در دستور کار دارند، برگزاری جشن‌های وصال در شهرهای کمتر برخوردار در دستور کار است.

وی با اعلام اینکه در بخش اشتغال و کارآفرینی تکلیف داریم، گفت:  در ستاد ساماندهی امور شیوه نامه تخصصی را در دستور کار داریم و حمایت از کسب و کارهای خرد را بستگی به توان اداره کل پیگیری می‌کنیم.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان درباره وضعیت پرداخت تسهیلات ازدواج  در سال ۱۴۰۰، گفت: ۵۴ هزار نفر برای دریافت تسهیلات متقاضی داشتیم که ۳۲ هزار نفر تسهیلات دریافت کردند که چهار هزار و ۳۵۰ نفر در صف قرار گرفتند.

وی تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج استان در سال ۱۴۰۱ را ۲۰ هزار و ۵۵۹ نفر اعلام کرد و گفت: در این سال بیش از ۶۱ هزار متقاضی داشتیم و ۸۳ درصد افراد تسهیلات دریافت کردند.

ییلاقی در ادامه میزان تسهیلات پرداختی در سال ۱۴۰۲ را  هزار و ۷۸۴ نفر  اعلام کرد و افزود: ۹ هزار و ۹۶۶ متقاضی تاکنون برای سال جاری ثبت نام کردند که تا پایان اردیبهشت ماه بیش از ۶ هزار فقره تسهیلات و پرداخت شده است.

وی افزود: اطلس ازدواج در کشور تشکیل شده و کار تجزیه و تحلیل در شهرها را دقیق‌تر و آسان‌تر کرده است.

معاون جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان مازندران اعلام کرد: در مازندران ۱۹ مرکز مشاوره ازدواج راه اندازی شده است و تلاش ما بر افزایش این مراکز در استان است.

 

ازدواج بهنگام ، آگاهانه، آسان و پایدار،ازدواج حس خوب زندگی، ساده بود، شیرین ماند، سخت بگیری؛ سخت می گذره، ازدواج مسیر آرامش و خوشبختی و آموزش، مشاوره، زندگی آگاهانه از عنوان‌های روز شمار هفته ازدواج است.