تخصیص اعتبار برای نوسازی خانه‌های کشتی مازندران ضروری است
تخصیص اعتبار برای نوسازی خانه‌های کشتی مازندران ضروری است
دبیر هیات کشتی مازندران گفت: تخصیص اعتبار برای نوسازی خانه های کشتی مازندران باهدف رفع مشکلات زیرساختی برای تداوم مدال آوری قهرمانان این رشته ورزشی ضروری و اجتناب ناپذیر است.

تیرنگ نیوز: دبیر هیات کشتی مازندران گفت: تخصیص اعتبار برای نوسازی خانه های کشتی مازندران باهدف رفع مشکلات زیرساختی برای تداوم مدال آوری قهرمانان این رشته ورزشی ضروری و اجتناب ناپذیر است.

غلام نوری‌زاد افزود: اکنون به دلیل نبود آب گرم و دوش حمام در خانه‌های کشتی بسیاری از کشتی گیران به بیماری های پوستی و قارچ مبتلا می شوند که به طور حتم این چالش ها باعث بی انگیزگی کشتی دوستان برای ادامه فعالیت می شوند.

وی خاطر نشان کرد: مشکلات زیرساختی در کشتی استان در حوزه‌های مختلف مربی‌گری و کشتی‌گیر یک دغدغه اساسی ورزش دوستان است چراکه این بی توجهی ها در نهایت به افول مدال آوری ایران اسلامی در میادین مهم جهانی و المپیک در این رشته ورزشی در سال های آینده ختم خواهد شد.

وی مشکلات زیرساختی و سخت افزاری و مشکلات مالی خانواده ها را از دلایل مهم دلزدگی کشتی گیران برای ادامه مسیر قهرمانی عنوان کرد و گفت: در زمان حاضر حدود ۱۲ هزار کشتی‌گیر در گروه سنی نونهالان و نوجوانان زیر سقف‌های غیرایمن خانه‌های کشتی در شهرستان‌های مختلف مازندران در حال آموزش هستند که احتمال ریزش دیواره هر یک از این سالن‌ها وجود دارد.

دبیر هیات کشتی مازندران با بیان اعلام این که از زمان ساخت خانه های کشتی مازندران حدود ۲۰ تا ۲۵ سال بازمی‌گردد، تصریح کرد : متاسفانه در سال‌های گذشته هیچ‌گونه اعتباری برای نوسازی این خانه‌ها تخصیص نیافت که به طور حتم کمبود امکانات و ادامه این روند باعث دلسردی کشتی گیران خردسال در مسیر قهرمانی خواهد شد.

نوری زاد با اشاره به ریزش تعداد کشتی‌گیران مازندرانی که از رده‌های نونهالان و نوجوانان به تمرین کشتی می‌پردازند در سه سال اخیر، افزود : در سال ۱۳۶۰ حدود ۱۸ هزار کشتی‌گیر در استان به ورزش کشتی مشغول بودند که این رقم اکنون ۱۱ هزار نفر رسید.

کشتی با طعم قارچ

وی به تعداد ۳۰۰ تخته تشک کشتی در خانه‌های کشتی مازندران اشاره کرد و گفت: حدود ۸۰ درصد از این تشک‌ها در زمان حاضر نیازمند نوسازی است و تعویض نشدن آن می‌تواند بیماری‌های قارچی ناشی از کثیفی تشک را در بین کشتی‌گیران تشدید کند.

دبیر هیات کشتی مازندران میزان اعتبارات مورد نیاز برای تهیه تشک های کشتی استاندارد و نوسازی خانه های کشتی مازندران را حدود ۳۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: در ماه های گذشته با تلاش خیران نسبت به بازسازی ۳۰ درصد از این خانه ها اقدام شد که به طور حتم نوسازی بقیه این اماکن تخصیص اعتبارات ملی و استانی را می طلبد.

از سال های گذشته تاکنون همواره مازندرانی‌ها بیشترین سهم از تیم ملی کشتی آزاد را در اختیار داشته اند. در المپیک ۲۰۱۲ لندن به دلیل حضور رضا یزدانی، مسعود اسماعیل‌پور و کمیل قاسمی در تیم ملی کشتی آزاد به عنوان المپیکی‌ترین جهان استان یاد شده بود. در آن مسابقات یک طلا توسط کمیل قاسمی کسب شد.

در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۲۲ بلگراد، مازندرانی‌ها از ۱۰ وزن ممکن هشت کشتی‌گیر در رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان داشتند که ۶ نفرشان توانستند مدال کسب کنند.

این قهرمانان با کمترین امکانات بر قله های افتخار تکیه زدند، اما باید به این یقین رسید که توجه به امکانات ورزشی جزو زیرساخت های الزامی برای مدال آوری و اهتزاز پرچم میهن در رویدادهای جهانی و المپیک است.

فقر زیرساختی و امکانات در رشته ورزشی کشتی در این استان قهرمان پرور، زیبنده ورزش کشور نیست. رفع این مشکل و تکمیل این طرح عزم ملی مسوولان با تخصیص اعتبارات لازم را می طلبد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا