0
تیرنگ از خلاهای اتوماسیون اداری و دولت الکترونیک به عنوان پاشنه آشیل مدیران کل گزارش می دهد؛

بی اطلاعی مدیران از وقایع سازمان مربوطه

  • کد خبر : 7041
  • ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
بی اطلاعی مدیران از وقایع سازمان مربوطه
طبق بررسی های بعمل آمده، مدیران کل، تقریبا از 90 درصد موضوع و محتوای نامه های وارده و صادره اطلاعی ندارند و به اصطلاح در جریان مکاتبات ومسایل مهم سازمان خود نیستند.

تیرنگ نیوز: ابتدا اینکه چرا در کشور روی به دولت الکترونیک و اتوماسیون اداری آورده ایم و اساسا این دو اصطلاح چه هستند و چه کاربردهایی دارند؟

مفهوم دولت الکترونیک در تعاریف رسمی، معادل «فراهم سازی امکان استفاده سهل و آسان از فناوری اطلاعات به منظور توزیع خدمات دولتی به صورت مستقیم به مشتری، به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته» می ‌باشد.

یا دولت الکترونیک، «شیوه‌ای برای دولتها به منظور استفاده از فناوری جدید می‌باشد که به افراد تسهیلات لازم جهت دسترسی مناسب به اطلاعات و خدمات دولتی، اصلاح کیفیت خدمات وارائه فرصتهای گسترده ‌تر برای مشارکت در فرایندها و نهادهای مردم سالار» را اعطا می ‌کند.

از اینرو شهروندان، بنگاههای اقتصادی و موسسات دولتی می‌ توانند از طریق دولت الکترونیک فعالیتهای گوناگونی نظیر موارد زیر را انجام دهند :

«پرداخت مالیات و عوارض، تجدید گواهینامه، دریافت و تجدید جواز کسب، ثبت شرکت، عقد قرارداد، ثبت ازدواج و طلاق، ثبت تولد و مرگ، انجام فعالیتهای مالی و اعتباری، شرکت در انتخابات، پرکردن فرم‌های الکترونیک برای مقاصد مختلف، بازدید از موزه‌ها، استفاده از کتابخانه‌های مجازی، تعامل با نهادهای مختلف دولتی و تجاری و اجتماعی، پرداخت صورت حسابهای مختلف مثل صورت حساب آب و برق و تلفن و گاز، دریافت اجازه ساخت و ساز ساختمان، دریافت اطلاعات مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و موارد دیگر».

با این توضیح مختصر، می بینیم که دولت الکترونیک و اتوماسیون اداری، فی نفسه مثبت و کارا هستند و در جهت رفاه مردم و تسریع خدمات دولت اجرایی شدند.

حال می خواهیم میزان دستیابی دستگاه های مختلف به این تعاریف و مفاهیم را در کشور و استان مان مازندران، مورد اشاره قرار دهیم که آیا با بکارگیری دولت الکترونیک و اتوماسیون اداری، ارائه خدمات به شهروندان آسان تر شده است و به اهداف مدنظر رسیده ایم؟

آیا لایه های زائد مدیریت دولتی حذف شده اند و امکان پاسخگویی سریع به نیازهای شهروندان فراهم شده است؟

آیا امکان دسترسی آسان شهروندان، تجار و کارمندان سایر سطوح دولتی به اطلاعات و خدمات دولتی فراهم شده است؟

آیا فرایند های اجرایی مؤسسه ها و کاهش هزینه ها از طریق یکپارچه سازی و حذف سامانه های مازاد تسهیل یافته است؟
و …

عملا می بینیم که در بسیاری موارد به اهداف مدنظر نرسیده ایم و با توجه به اینکه چند سالی هست تمام دستگاه های اجرایی، اتوماسیون اداری دارند توفیقات چندانی در بهبود اوضاع حاصل نشده است.

یکی از معایب مهم دولت الکترونیک، بی اطلاعی مدیران کل دستگاه ها از مسائل، نامه ها، وقایع و حواشی مرتبط به دستگاه مربوطه است.

چرا که طبق بررسی های بعمل آمده، مدیران کل، تقریبا از 90 درصد موضوع و محتوای نامه های وارده و صادره اطلاعی ندارند و به اصطلاح در جریان مکاتبات ومسایل مهم سازمان خود نیستند.

به این دلیل که مدیران دیگر مثل سابق به کارتابل ها دسترسی ندارند و این وظیفه به طور کامل به کارشناسان دفاتر مدیر واگذار شده، در حقیقت این کارشناسان دفاتر هستند که در لباس مدیریت ظاهر می شوند و ارجاعات مربوطه را انجام می دهند.

خلا مربوطه موجب می شود مدیران کل به دلیل بی اطلاعی یا کم اطلاعی از برخی موارد مختلف، غفلت کنند و ضعف های موجود، نادیده انگاشته شوند و به مرور به معضلات سازمان افزوده شود.

از دیگر معایب آن می توان به افزایش بیکاری پنهان جامعه اشاره کرد چرا که میزان نیازمندی به کارمندان از لحاظ کمیت، کاهش یابد.

نکته ای که معایب آن در حالت کلی از دید آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز پنهان نماند و الکترونیکی کردن فرایندهای فیزیکی را دارای آفت هایی پنهان در دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دانست و اظهار کرد: «واقعیت این است که اینگونه الکترونیکی کردن، فسادهای زیادی دارد چراکه وقتی کارمندی که به کاری مشغول بوده حالا به دلیل الکترونیکی کردن بیکار می‌شود، در واقع به دست‌اندازی برای دیگر همکاران خود تبدیل می‌شود».

امیدواریم خلاهای موجود به ویژه دستیابی کافی مدیران کل به مسائل، نامه ها، وقایع و حواشی مرتبط به دستگاه همچنین بیکاری پنهان با اتخاذ تدابیر خاص مرتفع شود تا هم کارآمدی بیشتری از دولت الکترونیک دیده شود و هم میزان بهره وری و عملکرد مدیران کل، افزایش یابد.

لینک کوتاه : http://tirangnews.ir/?p=7041

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.