بخشیدگی مجرمان از قصاص نفس در استان سمنان به ۱۰ مورد رسید
بخشیدگی مجرمان از قصاص نفس در استان سمنان به ۱۰ مورد رسید
رییس کل دادگستری استان سمنان گفت: ۱۰ محکوم به قصاص از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون از اجرای حکم رهایی یافتند و با اعمال سنوات تحمل حبس، در آستانه آزادی از زندان قرار دارند.

به گزارش خبرنگار روزنامه تیرنگ به نقل ایرنا، محمدجعفر عبدالهی ابراز کرد، با ورود مستقیم دستگاه قضایی تحصیل رضایت برای ۶ محکوم به قصاص حاصل شد و بخشیدگی مجرمان از قصاص نفس در استان سمنان به ۱۰ مورد رسید.

وی گفت: در فاصله زمانی بسیار اندک پس از ورود مستقیم دستگاه قضایی، اخذ رضایت برای ۶ محکوم به قصاص نفس که هر کدام در پرونده ای مجزا مجرم شناخته شده بودند، در شهرستان شاهرود امکان‌پذیر شد.

رییس کل دادگستری استان سمنان بیان کرد: بنا به تاکید قرآن کریم و همچنین روایات معصومین(ع) فریضه عفو و صلح مقدم بر قصاص است و باید در جامعه فراگیر شود.

عبدالهی ادامه داد: دستگاه قضا همواره برتعیین‌تکلیف پرونده‌های قصاص مُسن تاکید دارد و بر این اساس با حضور در منازل یکایک اولیای‌دم، به حرمت پرچم سبز حضرت رضا(ع) و ادای احترام به ساحت قدسی امام رئوف و مهربانی رضایت از اولیای‌دم کسب شد.

رییس کل دادگستری استان سمنان افزود: بهره‌گیری از شیوه‌های بدیع و خلاق برای آشنایی بیشتر اولیای‌دم از برکات سنت حسنه عفو و بخشش حائز اهمیت است و در این دیدارها رضایت از خانواده‌هایی که در پرونده‌های مختلف درخواست قصاص نفس داشتند، اتفاق افتاد.

وی اضافه کرد: تلاش‌های دادستان مرکز استان، مسئولان قضایی شهرستان، صلح‌یاران شورای حل اختلاف و مسئولان سازمان زندان‌های استان و شهرستان شاهرود، زمینه‌ اعطای ادامه حیات به محکومان را مهیا کرد.

وی بیان کرد: برخی از اولیای‌دم محکومان وجه‌المصالحه اندکی را دریافت کردند و آن مبالغ هم به همت خیران پرداخت شد.

رییس کل دادگستری استان سمنان تاکید کرد: اغلب این پرونده‌ها با موضوعاتی از قبیل نزاع فردی و درگیری دسته‌جمعی ناشی از عدم کنترل هیجان، خشم و غفلت از کردار ناشایست تشکیل شد که در نهایت یک عمر پشیمانی را به وجود آورد.

وی یادآور شد: دستگاه قضایی استان سمنان نمی‌تواند در برابر اشتباهات جبران‌ناپذیر افراد سکوت و بدون ضابطه عفو و گذشت را جاری کند و به ناچار مجازات قانونی بازدارنده را اعمال می‌کند.

در این دیدارها رییس کل دادگستری استان سمنان سفرهای زیارتی به آستان مقدس اهل بیت (ع) در کشور عراق و شهرمقدس مشهد را به خانواده‌های رضایت دهنده اعطاء کرد.