باغ هایی که هر ساله آب می روند!/ ضرورت رفع موانع فروش و صادرات مرکبات
باغ هایی که هر ساله آب می روند!/ ضرورت رفع موانع فروش و صادرات مرکبات
عدم ورود مناسب دولت و جولان واسطه گران، دست باغداران را برای فروش محصول با قیمت مناسب و در فضای رقابتی بسته است و سهم چندانی در سود محصولات ندارند.

تیرنگ نیوز- سرویس اقتصاد: مازندران به دلیل شرایط آب و هوایی خاص خود یکی از استان های پر محصول کشور در حوزه مرکبات است. محصولاتی متنوع در فصل های گوناگون. شاید یکی از عللی که به این استان، چهارفصل می گویند همین باشد که خاکش حاصل خیز و هوایش معتدل و آبش پر برکت است.

به اساس آمارهای اعلام شده تولید مرکبات مازندران به طور میانگین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال است که رقمی قابل توجه است و بسیار می تواند به اقتصاد و توسعه استان کمک کند.

البته این مقدار در حالی است که بخش اعظم باغداری مازندران به شکل سنتی است و بسیاری از باغداران آن چنان که باید اصولی و حرفه ای کار و تلاش و هزینه نمی کنند.

شاید یک از علت های آن، ناشی از در حد انتظار نبودن سود آن است. باید بپذیریم وضعیت بازار در کشور ما به دلیل خلاهای موجود به گونه ای است که زحمت تولید را صاحبان صنایع مختلف، متحمل می شوند و بخش اعظم سود ناشی از آن به جیب دلالان و واسطه گران می رود.

این مساله ای مخصوص امسال و پارسال نیست بلکه همه ساله تکرار می شود و جالب اینکه هیچ فکری برای رفع آن نمی شود. مسئولان مربوطه مطابق معمول فقط ابراز امیدواری می کنند و از باید بشودها می گویند. باید بشودهایی که تاکنون شکلی عملی به خود نگرفت و به مرور موجب سرخوردگی و نا امیدی باغداران و کشاورزان شده است.

عدم ورود مناسب دولت و جولان واسطه گران، دست باغداران را برای فروش محصول با قیمت مناسب و در فضای رقابتی بسته است و سهم چندانی در سود محصولات ندارند.

انتظار می رود دستگاه های متولی استان از جمله استانداری برای رفع موانع موجود از جمله کوتاه کردن دست دلالان و حفظ منافع تولید کنندگان، برنامه های جامع و مدون طراحی کنند که در عمل نیز جنبه اجرایی و تاثیر مناسب داشته باشد.

باید این موضوع درک شود که هزینه نهاده ها و ادوات کشاورزی و تولید، سال به سال افزایش چند ده درصدی می یابد و بسیاری از باغداران از پس چنین هزینه هایی بر نمی آیند و ناچار به پیش فروش محصولات با قیمت های غیرمتعارف می شوند که عملا آورده ای برای آن ها ندارد.

روند افزایشی اقلام و کالاهای مختلف ناشی از گرانی ها و تورم متوالی در دو دهه اخیر، قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده و ناخواسته موجب حذف بسیاری از اقلام و به اصطلاح کوچکتر شده سفره بسیاری از اقشار جامعه شده است. از اینرو با خالی بودم جیب مردم، افزایش قیمت مرکبات نیز نمی تواند آن چنان که باید دردی از باغداران دوا کند.

بر اساس آمارهای رسمی جهاد کشاورزی مازندران «از ۱۶۰ هزار هکتار باغات استان ۱۱۰ هزار هکتار مرکبات است و در این میان ۷۰ درصد باغ مرکبات را گونه های مختلف پرتقال تشکیل می دهد و در میان باغ های پرتقال هم ۸۰ درصد در اشغال درختان تامسون است».

صبوری کافی و عدم شتاب باغداران در فروش محصولات به واسطه ها،، ورود جدی دولت به ماجرا جهت خرید تضمینی محصولات، اتخاذ تدابیر لازم از سوی ستاد تنظیم بازار استان، ایجاد انبارهای استاندارد، استاندارد سازی انبارهای موجود، بهره برداری از پایانه های صادراتی چون روماک ویژه ذخیره محصولات کشاورزی، ورود دستگاه های متولی از جمله سازمان صمت (در انجام وظایف مربوطه) و اتاق بازرگانی (برای شناسایی و بازار مصرف و تشکیل کمیته های لازم)، جهاد کشاورزی، اشباع نیاز داخلی و تقویت صادرات محصولات مختلف، همچنین تشکیل دفتر ویژه توسعه صادرات مرکبات در استانداری و مواردی از این دست از جمله راهکاری خروج از وضعیت فعلی است.

باید دید مسئولان جدید مازندران که زودی انتخاب می شوند چه عملکردی پیرامون این موضوع خواهند داشت.

امیدواریم با اقدامات شایسته ای که صورت می پذیرد، موانع پیش روی فروش و صادرات مرکبات استان بررسی و برداشته شود و اوضاع باغداران استان بهبود یابد تا دیگر شاهد سرخوردگی باغداران، نا امیدی و تغییر کاربری باعات کشاورزی نباشیم.