2
نقد تیرنگ بر اظهارات معاون اقتصادی وزیر کشور در مازندران؛

باد هوا ؟!

  • کد خبر : 7169
  • ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
باد هوا ؟!
پرسش واضح ما این است که در سال های گذشته، تدابیر و تصمیمات لازم لحاظ شده چرا تغییری یا گشایشی در این 7 سال مشاهده نشد؟ یا اگر شده چرا آقای دین پرست اشاره ای به اقدامات انجام شده نداشته است. پرسش دیگر ما این است که چرا دولت تدبیر، انقدر دیر هنگام و در سال پایانی کار خود به فکر رفع این معضل افتاده است؟ آیا مساله ای که در طول 7 سال به آن پرداخته نشده و یا اگر پرداخته شده به نتایج مطلوب نرسیده در طول 6 ماه یا یکسال چگونه می تواند به سرانجام برسد؟ آن هم در این شرایط دشوار کشور؟

تیرنگ نیوز- سرویس اقتصاد: اخیرا بابک دین پرست معاون اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور به مازندران سفر کرد. بر اساس اعلام رسانه های استان، از جمله برنامه های مهم سفر یکروزه معاون وزیر کشور«افتتاح نخستین مرکز شبانه روزی رفع مشکلات تولید، برگزاری کارگروه اقتصاد مقاومتی، بررسی مسایل و مشکلات بخش اشتغال و کارگری و شرکت در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» بوده است.

دین پرست در حاشیه بازدید از شرکت رویش طبرستان آمل در جمع خبرنگاران از افزایش بازگشت واحدهای صنعتی راکد کشور به مدار تولید خبر داد و گفت: «طبق دستور جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قرار شد تعداد ٢ هزار واحد صنعتی راکد مستقر در شهرک‌های صنعتی تا پایان سال به چرخه تولید بازگردند».

وی افزود: «در حال حاضر یکهزار و ٧١٨ واحد تولیدی تحت تملک بانک ها قرار دارند که تاکید رییس جمهور خروج از تملک این بانک ها در اسرع وقت و بازگرداندن آنها به چرخه تولید است».

معاون اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور اظهار داشت: «تمام این واحدهای تولیدی تا انتهای سال تعیین تکلیف خواهند شد. بیشترین موانعی که وجود دارد قوانین تامین اجتماعی از جمله ماده ٣٧ آن است که متعلق به ٤٦ سال قبل است و طبق آن امکان واگذاری واحدهای تولیدی در تملک بانک ها، به افراد و یا خرید افراد متقاضی وجود ندارد».

دین پرست با بیان اینکه ستاد تسهیل در حال بررسی و رفع مشکل این قانون است، گفت: «با برطرف شدن این مشکل و امکان واگذاری واحدها به افراد، مشکلات حدود ٤٠ درصد از واحدهای تولیدی احصا و به چرخه تولید باز می گردند. چرا که طبق توافق انجام شده با روسای بانک ها قرار شد تملک واحدهای تولیدی به حداقل برسد و هیچ تملک بانکی منجر به تعطیلی واحد تولیدی نشود».

معاون اقتصادی وزیر کشور همچنین از تعیین و تکلیف چهار هزار و ٥٠٠ معدن غیرفعال خبر داد و گفت: «طبق آمار وزارت صنعت و معدن و تجارت با بازگشت این واحدهای راکد ٨٨٨ هزار اشتغال ایجاد می شود که ١١١ هزار مورد آن اشتغال مستقیم خواهد بود».

یکی از مسائل و گرفتاری های اقتصاد کشور، واحدهای صنعتی راکد است و معمولا هر دولتی روی کار می آید تلاش می کند با مرتفع ساختن مسائل این حوزه، باری از دوش اقتصاد کشور بردارد و به اصطلاح حرکت چرخه تولید را  سرعت بخشد.

آقای معاون وزیر کشور در اظهارات خود اشاره ای به اینکه آیا در سال های گذشته هم در دولت تدبیر اقداماتی انجام شده یا خیر، نداشته است و صرفا با تصمیمات و مصوبات اخیر اشاره کردند و برنامه هایی که مقرر شد تا پایان سال انجام دهند.

پرسش واضح ما این است که در سال های گذشته، تدابیر و تصمیمات لازم لحاظ شده چرا تغییری یا گشایشی در این 7 سال مشاهده نشد؟ یا اگر شده چرا آقای دین پرست اشاره ای به اقدامات انجام شده نداشته است.

پرسش دیگر ما این است که چرا دولت تدبیر، انقدر دیر هنگام و در سال پایانی کار خود به فکر رفع این معضل افتاده است؟ آیا مساله ای که در طول 7 سال به آن پرداخته نشده و یا اگر پرداخته شده به نتایج مطلوب نرسیده در طول 6 ماه یا یکسال چگونه می تواند به سرانجام برسد؟ آن هم در این شرایط دشوار کشور؟

قرار گرفتن یکهزار و ٧١٨ واحد تولیدی تحت تملک بانک ها در اقتصاد کشور ما رقم کمی نیست. اساسا چرا در این دولت یا دولت های قبلی اجازه داده شد که واحدهای تولیدی در تملک بانک ها قرار گیرند که اکنون دستور خروج داده می شود؟

آیا این دستور آقای رئیس جمهور یا وزارتخانه مربوطه مورد توافق بانک ها هست یا اجرای آن مثل دیگر توافقات فی مابین دولت و بانک ها مثل تسهیلات ازدواج و خودرو و … بانک ها مطابق قوانین خود عمل می کنند و به اصطلاح سیاست به نوعی دور زدن دستورالعمل دولت را در پیش می گیرند؟

پرسش دیگر ما این است که چرا تاکنون به موانع قوانین تامین اجتماعی از جمله ماده ٣٧ آن که متعلق به ٤٦ سال قبل است، پرداخته نشده و اد در سال پایانی برای رفع موانع آن اقدام شده یا می خواهد بشود؟

آقای معاون! آیا وجود چهار هزار و ٥٠٠ معدن غیرفعال در کشور فاجعه نیست؟ آیا 6 ماه و یکسال فرصت کافی برای تعیین و تکلیف همه آن ها است؟ آیا بهتر نبود با برنامه ریزی مدون و مستمر در طول این سالها به آن پرداخته می شد و به مرور هر سال بخشی به چرخه تولید باز می گشتند؟

واقعا خودتان باورتان می شود با بازگشت این واحدهای راکد ٨٨٨ هزار اشتغال ایجاد شود؟ اگر ایجاد این مقدار شغل به این آسانی بود تاکنون کجا بودید و چه می کردید؟

آقای معاون کاش اعلام می کردید برای استان مازندران که بیش از سه هزار واحد تولیدی و صنعتی دارد چه برنامه های ویژه ای دارید؟

احتمالا به گوشتان به اطلاع تان رسیده بر اساس اعلام اخیر رئیس سازمان صمت مازندران 2 هزار و 535 واحد صنفی متخلف از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان پلمب شده‌اند.

به نظر شما آیا فاجعه نیست از 184 هزار و 280 واحد صنفی بازرسی‌شده منجر به تذکر به 37 هزار و 839 واحد و پلمب 2 هزار و 535 واحد شود؟

آیا در این شرایط حساس و بحرانی که دولت و تیم اقتصادی اش در مهار گرانی و تورم افسارگسخته ناتوان مانده خبر بازگشت ٢ هزار واحد صنعتی راکد کشور باد هوا نیست؟

نمی دانیم شاید شما درست بگویید و اشتباه از ما باشد. بهرحال برای شما و همراهانتان آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.

لینک کوتاه : http://tirangnews.ir/?p=7169

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.