0
تیرنگ از بازگشت محدودیت های کرونایی گزارش می دهد؛

اکران کرونای 4 در مازندران!

  • کد خبر : 9933
  • ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹
اکران کرونای 4 در مازندران!
 حاد شدن شرایط کرونایی در مازندران موجب شد تا ورود به مازندران ممنوع شود. سرهنگ قدمی رییس پلیس راه مازندران از اجرای شدید محدودیت‌های تردد در مبادی ورودی استان سخن گفت و حسن نژاد معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران از تبدیل وضعیت تعداد زیادی از شهر‌های استان از نارنجی به قرمز، خبر داد.

تیرنگ نیوز- سرویس بهداشت: علیرغم اینکه یکی دو هفته قبل از شروع سال جدید، هشدارهای لازم کرونایی مبنی بر عدم مسافرت و تجمعات نوروزی و لغو دید و بازدیدها جهت پیشگیری از پیک چهارم کرونا داده شده بود بازهم شاهد رونق سفرها، تجمع‌ های دوستان و اقوام و جابجایی مردم بودیم که انصافا بسیاری از آنها غیر ضروری و یا بدون رعایت شیوه ‌نامه‌های بهداشتی بود. خصوصا اینکه بسیاری از مردم، نوروز سال گذشته را در قرنطینه بودند نوروز امسال را در سفر و دورهمی ها سنگ تمام گذاشتند.

نتیجه آن شد که دردسرهای کرونایی در مازندران، طی یکسال گذشته برای چهارمین بار درحالی ادامه دارد که طی روزهای اخیر با افزایش آمارها، وضعیت نگران ‌کننده ‌ای را شاهد هستیم و باز هم تیتر خبرها این است که جولان کرونا در کشور به ویژه در مازندران، همچنان ادامه دارد.

بازگشت محدودیت های کرونایی به مازندران

اخیرا حسن نژاد معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران گفت: «با توجه به وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان و تبدیل تعداد زیادی از شهر‌های استان از وضعیت نارنجی به قرمز، محدودیت‌های مربوط به شهر‌های قرمز در مورد این شهرستان‌ها اعمال می‌شود. بر این اساس، فعالیت کلیه صنوف درجه ۲ تا ۴ تعطیل است و تنها اصناف و دستگاه‌هایی که خدمات ضروری و امدادی عرضه می‌کنند می‌توانند فعالیت کنند. تردد‌های شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد هم ممنوع است و رستوران‌ها نیز بصورت بیرون برمی‌توانند فعالیت کنند. همه تالار‌ها در شرایط نارنجی و قرمز در سطح استان تعطیل شد و ادارات استان نیز در این وضعیت با یک سوم پرسنل به ارائه خدمات می‌پردازند. وضعیت مازندران در حال حاضر مناسب نبوده و باید با رعایت بیشتر شیوه نامه‌های بهداشتی و مشارکت آحاد مردم و اصناف، حالت تثبیت به مازندران برگردد/ باشگاه خبرنگاران».

ممنوعیت ورود به مازندران

حاد بودن شرایط کرونایی در مازندران موجب شد تا ورود به مازندران ممنوع شود. سرهنگ قدمی رییس پلیس راه مازندران با بیان اینکه محدودیت‌های تردد کرونایی به شدت در مبادی ورودی استان در حال اجرا است، گفت: «پلیس در مبادی ورودی استان در محور‌های هراز، کندوان، سوادکوه و محور‌های شرقی و غربی استان به صورت ایست و بازرسی مستقر  شده است و اجازه تردد به خودرو‌های غیر بومی نمی‌دهد. افرادی که بدون داشتن مجوز قصد ورود به مازندران را داشته باشند اعمال قانون  و  به مبدا بازگردانده می‌شوند. محدودیت‌های شبانه کرونایی همچنان در همه شهر‌های استان از ساعت ۲۲ شب تا ۳ بامداد اعمال می‌شود و متخلفان جریمه می‌شوند، از افراد می خواهیم با توجه به خلوتی جاده‌ها با سرعت مطمئنه رانندگی کنند و همه سرنشینان خودرو کمربند ایمنی را ببندند».

هشدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران

پیش از این در 15 فروردین سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هشدار داده بود «اگر در این هفته  و آینده فاصله‌گذاری اجتماعی، شیوه نامه‌های بهداشتی و محدودیت‌های کرونایی به طور جدی رعایت نشود با شیب بسیار تند وارد پیک چهارم کرونا خواهیم شد. در شهر‌های قرمز و نارنجی محدودیت‌ها باید شدیدا اعمال شود چرا که نوع جهش یافته ویروس کرونای (انگلیسی) تمام شهرستان‌های مازندران را در برگرفته و در حال حاضر نوع غالب کرونا در استان شده است. مهمترین مکان‌های انتشار کرونا رستوران‌ها و تالار‌ها هستند. در شهر‌های قرمز و نارنجی باید تالار‌ها بسته شوند و رستوران‌ها فقط بیرون بر داشته باشند. با توجه به میزان بالای سرایت ویروس جهش یافته جدید کرونا از مردم می خواهیم تا در این هفته از رفت و آمد با افراد و حضور در تجمعات پرهیز کنند. رعایت شیوه نامه‌ها در استان واقعا کاهش پیدا کرده است، با شکل گیری تجمعات مختلف در استان نگرانیم که تاثیر مسافرت‌ها هم به موج بعدی کرونا که هفته آینده بیشتر خود را نشان خواهد داد اضافه شود/ باشگاه خبرنگاران».

چه باید کرد

از آنجا که مازندران مثل سال های گذشته جزو استان های پردد و مسافرپذیر کشور در نوروز امسال بوده، انتظار می رود تدابیر کرونایی خاصی نیز برای این استان لحاظ گردد تا شاهد بهبود وضعیت کرونایی در مازندران باشیم.

در مازندران هم با توجه به اقلیم طبیعی آن نیاز است بر اساس تجارب سه پیک قبلی (رعایت بهداشت فردی و عمومی، ماسک زدن همه مردم و ماندن در خانه) رفتار شود. همچنین نیاز است نظارت بر بوستان‌ها و تفرجگاه‌ها بصورت جدی دنبال و هر شب برای کاهش حضور مردم در این مکان‌ها، میزان سرویس‌ دهی از جمله روشنایی آنها کاهش یابد.

نیاز است نظارت جدی بر رستوران‌ها و فست ‌فودی ‌ها همچنین برخورد قانونی و سخت با متخلفان ادامه یابد و در رستوران ‌ها با رعایت فاصله اجتماعی و در اغذیه فروشی ‌ها و فست ‌فودی‌ ها، خدمات به صورت بیرون‌ بَر باشد و اجازه توزیع غذا در مکان‌ های سرپوشیده را نداشته باشند. حتی موارد کم توجه و ریزی چون بنزین زدن نیز باید رعایت شود و در جایگاه‌های سوخت تنها توسط متصدیان آنها انجام ‌شود.

همچنین ضروری است دورکاری کارمندان هم تنها با نظر مدیران مربوطه و مشروط به انجام امور محوله و تعلیق نشدن امور ارباب رجوع در ادارات صورت گیرد.

نکته قابل توجه مردم شریف مازندران و مسافران این استان، الزامی بودن ماسک در مازندران که استفاده از آن هم در تمام سازمان ها، ارگان ‌ها و ادارات ضروری است و هم در هر بیرون رفتنی. چرا که با طولانی شدن حضور کرونا در کشور و استان مان مازندران، متاسفانه وضعیت بیمارستانها و تجهیزات پزشکی با فرسودگی همراه شده است و این آسیبی جدی برای تک تک شهروندان خواهد بود. پس آسانترین کار، رعایت پروتکل بهداشتی و پیشگیری از کرونا است.

میزان انتقال کرونای انگلیسی ۷۰ درصد بالاتر است

نکته ای که باید فراوان به مردم یادآور شد این است که هم اثرات بیماری و هم سرعت انتقال کرونای انگلیسی به مراتب بیشتر از کرونای چینی است. دکتر سید عباس موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه همه شهر‌های مازندران به کرونای انگلیسی آلوده شدند و این ویروس همچنان گسترش زیادی دارد، گفت: «میزان انتقال کرونای انگلیسی ۷۰ درصد بالاتر از کرونای ووهان چین بوده و کرونای انگلیسی روند بستری و مرگ و میر را به شدت بالا می‌برد. کرونای انگلیسی در مازندران از شمارش موارد عبور کرده و بیش از ۷۰ درصد تست‌های گرفته شده از نوع انگلیسی است. در صورت عدم رعایت مردم همه شهر‌های استان به سمت رنگ‌های نارنجی و قرمز حرکت خواهند کرد. خریدها، شلوغی بازار، رفت و آمد‌ها و جنب و جوش برای نوروز از دلایل احتمالی افزایش آمار کرونا در مازندران بوده و تاثیر مسافرت‌ها در این افزایش آمار هفته آینده مشخص می‌شود».

حرف آخر

در پایان از همه مردم می خواهیم که رعایت کنند چرا که بر اساس قانونی نانوشته، همه گیری یک موضوع، هیجان یا هراس ناشی از آن را از بین می برد.

تکرار روزهای قرمز کرونایی در مازندران در یکسال اخیر و بی تفاوتی بخشی از جامعه نیز موید همین موضوع است.

آنچه پیداست تعلل در تصمیم گیری ها و چندگانگی سیاست های ستاد استانی مبارزه با کرونا و عدم رعایت بخشی از جامعه، رفته رفته مازندران را در وضعیت نگران‌ کننده‌ای قرار می دهد و تداوم این شرایط، خواه ناخواه نتایج ناگوارتری در پی خواهد داشت. بنابراین بهترین راه پیشگیری است.

لینک کوتاه : http://tirangnews.ir/?p=9933

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.