اهدای عضو بخششی ماندگار
اهدای عضو بخششی ماندگار
تبلیغات خرید و فروش اعضای بدن را روی در و دیوار شهر دیده‌ایم. فروش کلیه البته همواره در صدر قرار دارد.

تیرنگ:

تبلیغات خرید و فروش اعضای بدن را روی در و دیوار شهر دیده‌ایم. فروش کلیه البته همواره در صدر قرار دارد.
وقتی عرصه بر آدم تنگ شود، ناچار عده‌ای تکه ای از اعضای بدن خود را برای فروش می‌گذارند. زخم‌های زندگی تمامی ندارد. زخم‌هایی که «مثل خوره در انزوا روح را آهسته می‌خورد و می‌تراشد.»

*کلیه، فروشی!

روی یکی از تابلوهای برق نوشته شده است؛ فروش کلیه A +

با شماره تماس می گیرم. می گوید: «نیازمند فوری به پول هستم و قیمت کلیه من ۵۰۰ میلیون تومان است. اما اگر نقد داشته باشید کمتر هم راضی می شوم.»
از کارش متعجب می شوم و می پرسم: «کلیه برای خودتان است؟»
-« بله برای خودم است، ای آقا… دختر خردسالم بیمار است، مجبورم، وگرنه چه کسی حاضر است تکه‌ای از وجود خود را بفروشد و سلامتش را به تهدید بیندازد؟»
۴۰ ساله و جوان است.
از وضعیت خریدارهای کلیه در بازار می‌پرسم. جواب داد: «از وقتی که تبلیغات را چسبانده‌ام، کلی تماس داشتم، اما خریدار نبودند، انگار کاری جز سرک کشیدن در زندگی مردم ندارند.»
نباید نادیده گرفت برخی از این تبلیغات با هدف سو استفاده و کلاهبرداری از افراد درمانده است که البته اگر اهدای عضو فرهنگ‌سازی شود این مشکل حل خواهد شد و راه برای سو استفاده بسته می‌شود.

✓چالش‌های اهدای عضو

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، به تشریح چالش‌های اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور پرداخت و گفت: نباید با دادن اطلاعات غلط، مردم را از مسیر اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی منحرف ساخت.
کتایون نجفی زاده مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، به آمار اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی در کشور اشاره کرد و گفت: این آمار به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت، قبل از کرونا ۱۴.۳ بود که رتبه اول آسیا را داریم. در جهان هم بین رتبه ۳۰ و ۳۱ قرار داریم.

وی با اعلام اینکه هر سال بین ۵ تا ۸ هزار مرگ مغزی در کشور اتفاق می‌افتد که ۵۰ درصد این موارد قابلیت اهدای عضو دارند، افزود: ۳ تا ۴ هزار مرگ مغزی قابلیت اهدای عضو دارد که فقط از ۱۰۰۰ نفر مرگ مغزی برای اهدای عضو استفاده می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که در این سال‌ها هر چند شاهد بهبود وضعیت اهدای عضو از مرگ مغزی در کشور بوده‌ایم، اما نیاز است که بیشتر بر روی این موضوع کار کنیم و فرهنگ سازی انجام دهیم.

نجفی زاده ادامه داد: در دوران کرونا، عدد ۱۴.۳ به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی به ۷.۳ رسید که نشان می‌دهد این آمار نصف شده است؛ اما دو سال بعد به عدد ۱۱ و ۱۲ رسیدیم که هنوز با عدد ۱۴.۳ فاصله داریم که نشان می‌دهد روند افزایشی اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی در کشور اتفاق نیفتاده است. در حالی که شاهد رشد آمار بیماران نیازمند پیوند عضو در کشور هستیم.

وی با تاکید بر اهمیت اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی در کشور، افزود: با توجه به رشد آمار بیماران نیازمند اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی و پایین بودن آمار اهدا، می‌توان تصور کرد که آمار فوتی‌های بیماران در انتظار پیوند افزایش یافته است.

روزانه چند بیمار در انتظار عضو فوت می‌کنند

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در پاسخ به این سوال که روزانه چند بیمار در انتظار اهدای عضو فوت می‌کنند، گفت: در سال ۹۴ و ۹۵ و بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت، روزانه ۷ تا ۱۰ بیمار فوت می‌کردند و الان قطعاً این آمار افزایش پیدا کرده، اما نمی‌توانیم بگوییم به چند نفر رسیده است.

نجفی زاده با تاکید بر همت همه جانبه برای افزایش آمار اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور، تصریح کرد: می‌طلبد که وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، فعال‌تر از قبل عمل کنند. همه دانشگاه‌ها دارای واحد فراهم آوری اهدای عضو هستند که در بعضی از استان‌ها، این واحدها از فعالیت لازم برخوردار نیستند. فعالیت این مراکز در حداقل است و باید به حد قابل قبول برسد.

وی با عنوان این مطلب که در سال‌های اخیر فرهنگسازی شده اما هنوز برخی از هموطنان نمی‌دانند مرگ مغزی چیست. در حالی که اگر اطلاعات لازم را داشته باشند، در لحظه تصمیم می‌گیرند که اعضای بدن بیمار مرگ مغزی را برای نجات جان چند هموطن دیگر اهدا کنند.

✓ماجرای شائبه‌های مالی در اهدای عضو

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، در خصوص شائبه‌های مالی در بحث پیوند عضو از بیمار مرگ مغزی، گفت: اصلاً چنین چیزی نیست و اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی به هیچ عنوان درگیر مسائل مالی نمی‌شود. زیرا، اولاً تمام هزینه‌های اهدا و پیوند را وزارت بهداشت متقبل می‌شود؛ دوماً، مراکز اهدا و پیوند از یکدیگر جدا هستند؛ ثانیاً، اعضای خانواده بیمار مرگ مغزی هیچ دخالتی در اهدای عضو ندارند و نمی‌دانند عضو اهدایی به چه کسی پیوند زده خواهد شد. زیرا، بیمارستان هم در جریان نیست و کارها بر اساس لیست انتظار که در اختیار وزارت بهداشت است، پیش می‌رود.
یعنی بر حسب زمان و بدحالی بیمار، تطابق بافتی و گروه خونی، برای اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی اقدام می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت عضو پیوندی از بیمار مرگ مغزی، افزود: یک بیمار مرگ مغزی می‌تواند، ۸ عضو که شامل قلب، ۲ ریه، ۲ کلیه، کبد، لوزالمعده و روده است، اهدا کند. همچنین، با اهدای ۵۳ بافت بدن مثل استخوان، تاندون، دریچه قلب و…، بیمار مرگ مغزی می‌تواند باعث نجات بیمار از معلولیت شود.

✓۲۸ مورد اهدای عضو در سال ۱۴۰۲

در این باره معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران از اهدای اعضای بدن جوان ۲۱ ساله تنکابنی که دچار مرگ مغزی شده بود، خبر داد و گفت: پیوند اعضای بدن این بیمار به چند نفر زندگی دوباره بخشید.

کاظم محمودی افزود: زنده یاد «جانبخش صالح آقایی» که بر اثر تصادف دچار خونریزی مغزی شده بود، پس از تایید مرگ مغزی در بیمارستان شهید رجایی تنکابن، با رضایت خانواده‌اش، اعضای بدن او برای اهدای زندگی به بیماران نیازمند پیوند عضو به بیمارستان امام(ره) تهران منتقل شد.

وی ادامه داد:‌ از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۲۸ مورد اهدای عضو در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران رقم خورده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی مازندران گفت: از سال ۸۷ تاکنون پس از آغاز بکار واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در این دانشگاه، حدود ۲۸۶ مورد اهدای عضو انجام گرفته است.

محمودی با تقدیر از اقدام والا و انساندوستانه خانواده اهدا کننده عضو که نشان از روح بزرگ و نوعدوستی است، برای روح عزیز آسمانی شده شان رحمت و آرامش الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی آرزو کرد.