امکانات و اراده ای وجود ندارد/ مگر خدا رحم کند!
امکانات و اراده ای وجود ندارد/ مگر خدا رحم کند!
بیست و هفتم مهرماه امسال (کمتر از یکماه قبل) دکتر منصور رئیس سازمان جنگل‌ها از «مجهز شدن جنگل های مازندران به پایگاه اطفای هوایی حریق» خبر داده بود. موضوعی که فعلا در حد اظهارات و بشودها است و اجرا و تحقق آن شاید ماه ها و سال ها طول بکشد. چرا که اداره کافی در دستگاه های مرتبط برای پایان دادن به حریق متوالی جنگل های کشور وجود ندارد.

تیرنگ نیوز- سرویس محیط زیست: دیگر داستان حریق متعدد جنگل های مازندران به امری عادی و طبیعی تبدیل شده و شاید اگر روزی یا هفته ای خبری در این باره  نشنویم و نخوانیم، عجیب باشد.

از جنگل های شرق مازندران گرفته تا جنگل های مرکز و غرب استان، به ویژه آنکه در سال جاری، تعداد و دامنه این آتش سوزی ها افزایش یافته و پس از مراتع لاریجان، اینبار نوبت آتش‌سوزی در بخش مرکزی چالوس است!

پرواضح است این حجم آتش سوزی ناگهانی و متوالی در مناطق مختلف استان، طبیعی نیست و باید مورد بررسی جدی مسئولان مریوطه قرار گیرد و یکبار برای همیشه ریشه یابی شود.

واقعا دردناک است به همین سادگی، جنگل های شهرستان های غرب مازندران از جمله کلاکولی، جیرکوه، واچکلایه، جواهرده، بنیشکی و… یکی پس از دیگری بسوزند وعرصه های منابع طبیعی ما که جزو سرمایه های ملی هستند با چنین غفلت هایی از بین بروند یا دچار آسیب شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر درباره جزئیات این حریق به ایرنا گفت: «ساعت ۳ بامداد روز پنج شنبه آتش سوزی از سوی مردم محلی به یگان حفاظت اطلاع رسانی شد و بلافاصله نیروهای امدادی برای مهار آن به منطقه اعزام شده اند.

وی با اشاره به صخره ای و سخت گذر بودن منطقه آتش سوزی و وزش باد شدید، گفت: برای جلوگیری از گسترش آتش به مناطق دیگر در خواست بالگرد شده است.

سنگاری افزود: این آتش سوزی در ارتفاع بیش از یکهزار و ۷۰۰ متری از سطح دریا در منطقه جنگلی رخ داده که دارای درختان پهن برگ افرا، ممرز، راش و بلوط است که به دلیل ارتفاع زیاد منطقه آتش سوزی هر گونه ارتباط با نیروهای امدادی امکانپذیر نیست.

وی که برای مدیریت میدانی مهار آتش در پایین دست منطقه آتش سوزی حضور داشت ، اظهار داشت: اکیپ های منابع طبیعی، یگان حفاظت ، نظارت طرح و جنگل داری به همراه نیروهای هلال احمر، بسیج ، سپاه و مردم منطقه به عنوان نیروهای کمکی به منطقه اعزام شدند و سعی دارند تا از گسترش آتش سوزی به مناطق دیگر جلوگیری کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر در خصوص علت این آتش سوزی و وسعت این آتش سوزی هم اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل عدم ارتباط با نیروهای اعزامی علت و میزان آتش سوزی این منطقه مشخص نیست.

اظهارات آقای مدیرکل به خوبی گویای عمق فاجعه است و نیاز به توضیح بیشتر نیست اما آنچه که قابل انکار یا کتمان نیست آسیب های این آتش سوزی های ریز و درشت است.

مطمئنا این حریق ها علاوه بر سوختن درختان کم نظیر منطقه، در حیات وحش نیز اثر منفی دارد و موجب از بین رفتن بسیاری از حیوانات و بچه حیوانات می شود.

ضمن اینکه خزندگان و جوندگان گوناگونی در منطقه زیست می کنند که اینها نیز بسیار آسیب پذیر هستند، حتی پرندگان و حیواناتی که امکان فرار دارند در مقاطعی در تشخیص مسیر دچار اشتباه می شوند و در دام آتش می افتند. به گونه ای که با هر حریق، بسیاری از حیوانات را از دست می دهیم.

بیست و هفتم مهرماه امسال (کمتر از یکماه قبل) دکتر منصور رئیس سازمان جنگل‌ها از «مجهز شدن جنگل های مازندران به پایگاه اطفای هوایی حریق» خبر داده و گفته بود: برای ایجاد پایگاه مشکل اساسی نداریم، بالگرد از جمله نیازهای این پایگاه‌ها هست و امیدواریم با مشارکت نیروهای مسلح، وزارت دفاع و سازمان مدیریت بحران، روند تأمین و مدیریت دهی بالگردها تقویت شود.

موضوعی که فعلا در حد اظهارات و بشودها است و اجرا و تحقق آن شاید ماه ها و سال ها طول بکشد. چرا که اداره کافی در دستگاه های مرتبط برای پایان دادن به حریق متوالی جنگل های کشور وجود ندارد.

متاسفانه سال گذشته مصوبه‌ای در مجلس به تصویب رسید که نام محیط زیست از لیست اسامی اعضای ستاد مدیریت بحران حذف شد و هیچگونه اعتبارات و امکاناتی را در اختیار این ستاد نمی‌گذارند.

از طرفی امکانات موجود بسیار محدود است و پاسخگوی شدت آتش سوزی های مراتع و جنگل های استان نیست. حالا در شرایط فعلی اینکه وضعیت جنگل های کشور و مازندران چه می شود را نمی دانیم فقط می توانیم بگوییم مگر خدا رحم کند!

با این حال، تقاضامندیم در راستای حفاظت و مراقبت از باقیمانده این میراث های ماندگار که رفته رفته دارد به ته می کشد، همه نهادها و مسئولان استانی و کشوری به اندازه توان و امکانات خود پای کار بیایند.