اتمام کاداستر اراضی منابع ملی تا پایان شهریور سال جاری
 اتمام کاداستر اراضی منابع ملی تا پایان شهریور سال جاری
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: 3 درصد از کاداستر اراضی منابع ملی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری باقیمانده و به آمار میانگین کشوری نزدیک است.

تیرنگ نیوز: معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: 3 درصد از کاداستر اراضی منابع ملی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری باقیمانده و به آمار میانگین کشوری نزدیک است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، مهندس علی نقی حیدریان معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور که در یک سفر کاری بابت پیگیری مباحث حفاظتی، کاداستر و رفع تداخلات اراضی به ساری عزیمت و در جلسه ای در محل سالن جلسات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، حضور بهم رساند، گفت: یکی از مهم ترین بحث هایی که به طور جد پیگیر آن هستیم، کاداستر اراضی منابع ملی است که خوشبختانه تقریبا به پایان کار خود نزدیک شده است.

وی افزود: از سال 93 این قانون تصویب گردید و مقرر شده بود از ابتدای سال 94 طی بازه یزمانی 5 ساله، کاداستر کشور به اتمام برسد که بنا به دلایلی اعم از کمبود اعتبار، عدم هماهنگی ها و .. این اتفاق نیفتاد و ما در سر جمع 5 سال اول که باید کاداستر را به اتمام می رساندیم، تقریباً 28 درصد آن را اجرایی کردیم و به اتمام رساندیم و حدود 73 درصد از کار باقی ماند که خدا را شکر، در 2 سال اخیر یعنی 1399 و 1400، همت ویژه ای در این خصوص شد و دولت اعتبارات بسیار خوبی را برای اجرایی کردن این مهم دید، دستگاه قوه ی قضائیه به معنای واقعی پشت کار ایستاد و در اجرا نیز همکاری و تعامل لازم را داشت و متعاقب آن فی مابین سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری و ثبت کشور، توافق نامه ی منعقد گردید و جلسات ماهانه برگزار شد تا این اتفاق مهم انجام گرفت.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ضمن ارائه این مطلب که، ظرف دو سال در سطح کشور، 5.95 درصد سند اخذ گردید و 5.97 درصد تثبیت پلاک در کشور داشتیم، اظهار کرد: کل مساحت منابع ملی کشور 137 میلیون هکتار است که 134 میلیون هکتار آن تثبیت شد و اقدامات اداری، فنی و ممیزی آن صورت گرفت که توانستیم 131 میلیون هکتار را سند تک برگ بگیریم که 5.95 درصد است که با این احتساب، 5.2 درصد کار در سطح کشور باقی مانده است که طی هماهنگی های که با دستگاه نظارتی و ثبت داشت هایم، بنا است تا پایان شهریور این 5.2 درصد باقی مانده را هم انجام دهیم تا کاداستر اراضی منابع ملی را به صورت 100 درصد تا پایان شهریور سال جاری به اتمام برسانیم.

حیدریان خاطرنشان کرد: استان مازندران یکی از استان های بسیار مهم در حوزه منابع ملی است و بیشترین جنگل پهن برگ را در منطقه دارا می باشد که با توجه به جلسه ای که اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری داشته ایم، می شود گفت: در استان مازندران هم 96 درصد سند گرفته شده است و 97 درصد هم ثبت شده که تقریباً 3 درصد باقی مانده است و به آمار میانگین کشوری نزدیک است و با عنایت همکاری و تلاش مجموعه، ان شاا.. تا پایان شهریور، کاداستر اراضی منابع ملی در این استان هم 100 درصد به پایان خواهد رسید.

سامانه حریق، بانک کاداستر، ماده 3، بانک معدن، مانیتورینگ آفات در حوزه گیاهپزشکی، بلوک بندی سامانه حفاظتی با توجه به کمبود نیرو، اصلاح و ویرایش دستورالعمل تخصیص با امضاء رئیس سازمان و استفاده از نرم افزارهای روز و … از مسائلی که با حضور مهندس علی نقی حیدریان معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در محل سالن جلسات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، بحث و تبادل نظر گردید.

  • منبع خبر : روابط عمومی