آب را ول نکنید
آب را ول نکنید
کم تر از یک ساعت بارش تند در تابستان کافی بود تا شهرهای استان مازندران به دلیل نداشتن زیرساخت های لازم شهری، زیر آب برود و شهروندان دچار مشکل شوند. ترافیک شدید و طولانی هم یکی از دستاوردهای ساعت‌های بعد از همین بارندگی‌هاست.

تیرنگ:

کم تر از یک ساعت بارش تند در تابستان کافی بود تا شهرهای استان مازندران به دلیل نداشتن زیرساخت های لازم شهری، زیر آب برود و شهروندان دچار مشکل شوند. ترافیک شدید و طولانی هم یکی از دستاوردهای ساعت‌های بعد از همین بارندگی‌هاست.

زیرساخت‌ها در بسیاری از شهرهای استان آمادگی باران های تند موسمی را ندارد و در مازندران به دلیل نبود مدیریت بحران به یک تهدید تبدیل شده است.

با وجود برخی شعارها و ادعاها (برای مثال ادعاهای شهرداران شهرهای مختلف مبنی بر حل شدن مشکل آب‌های سطحی در استان)هنوز نتوانستیم تا با جمع آوری آب‌های سطحی و استفاده درست از این منبع خدادادی گام برداریم، این در حالی است که شاهد کم‌آبی و بحران آب در استان هستیم.

آگاه‌سازی همگانی و مشاركت مردم در برنامه‌ریزی و مدیریت مصرف آب، نقش موثری در جلوگیری از کم‌آبی و مواجهه با پیامدهای ناشی از آن ایفا می‌کند. تغییر الگوی كشت كشاورزان و استفاده از روشهای نوین آبیاری و آبیاری قطره‌ای، ساخت سدهای جدید و سازه‌های ذخیره‌سازی آب، ترمیم و بازسازی شبکه‌های آبرسانی فرسوده، حمایت از طرح‌های پژوهشی برای مدیریت بحران آب در زمان خشکسالی و در نهایت جدا كردن آب آشامیدنی مصرفی و خانگی از سایر مصارف به ویژه در بخش کشاورزی از مهم‌ترین راهکارهایی است که می‌تواند به حل معضل کم‌آبی در مازندران کمک کند. اما همان‌طور که اشاره شد یکی از راهکارهای دیگر در مدیریت آب استان، مهارآب‌های سطحی است.
در مازندران آب فراوانی وجود دارد اما قابل دسترس نیست. آب‌های شرب قابل استفاده کم شده است چرا که در سواحل آب شور وجود دارد و مناطق دشت نیز آلوده به فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی است.

✓نزدیک به ۴.۵ میلیارد آب سطحی در استان وجود دارد

حیدر داودیان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به اینکه نزدیک ۴.۵ میلیارد آب سطحی و ۱.۵ میلیارد آب زیرزمینی در استان وجود دارد، اظهار کرد: از این میزان ۶ میلیارد مترمکعب نیاز کل استان برای همه مصارف از شرب، کشاورزی و صنعت ۳میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب است؛ به این معنا که مازندران جز استان‌هایی است که نیاز آبی را می‌تواند از منابع آب زیرزمینی و سطحی تامین کند.

وی با طرح این سوال که چرا با توجه به این حجم همه نگران هستیم نکند سدهای ما خشک شده و برای تأمین آب شرب دچار چالش شویم، گفت: در سنوات گذشته خیلی روی مهار آب توجه نشد، منابع آب در استان وجود دارد ولی اتفاقی که در سنوات اخیر افتاده این است که آب به‌صورت سیلاب از دسترس ما خارج می‌شود.

مدیرعامل آب‌منطقه‌ای مازندران ادامه داد: در گذشته به این دلیل که نوع بارندگی و وضعیت مصرف به گونه‌ای بوده که آب در دسترس مردم بوده و خیلی ضرورتی برای مهار آب احساس نشده، برای مسؤولان هم این‌گونه بوده که حس می‌کردند نیاز به سازه‌هایی برای مهار آب داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران بیان کرد: با آب‌بندان‌ها و سدهای ساخته شده توانستیم ۱۷درصد اب‌های سطحی را مهار کنیم و در زمان نیاز به‌عنوان آب شرب یا کشاورزی استفاده می‌کنیم که نسبت به متوسط کشوری که عدد ۵۰ درصد بوده، خیلی پایین است.

داودیان با اشاره به بحث تغییرات اقلیمی،گفت: طی سال‌های اخیر نوع بارش متفاوت شده قبلا بارش‌ها نرمال بوده ولی اکنون نوع بارش به این صورت است با شدت بالا در مدت زمان کوتاه اتفاق می‌افتد که موجب بروز سیلاب شده و در نتیجه از دسترس خارج می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه اقتصاد مازندران بر پایه کشاورزی است باید به گونه‌ای رفتار کنیم تا کشاورزی پایدار داشته باشیم و مردم ما در مقابل خشکسالی و ترسالی با مشکل مواجه نشوند.

✓میزان مهار آب‌های سطحی در استان ۱۲ درصد است

فرزانه نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس اخیرا با اشاره به پایین بودن مهار آبهای سطحی در استان گفت: میزان مهار آب های سطحی در استان ۱۲ درصد است

✓شاخص مهار آب استان تا پایان برنامه ششم باید به ۴۸ درصد برسد

بهمن ماه ۱۴۰۰ کمال علیپور، عضو مجمع نمایندگان مازندران گفت: شاخص مهار آب استان تا پایان برنامه ششم باید به ۴۸ درصد برسد درحالی که اکنون ۹ درصد است.

وی افزود: این مسئله سخت و مشکل است که مازندران در کنار دریا واقع شده ولی با مشکلات آب روبرو است و می توان با مهار آب‌های سطحی ضریب کشت را به دو تا سه برابر برسانیم ولی اکنون این ضریب یک است.

امروزه با کم‌ترین میزان بارش در قائم شهر، ساری و بسیاری از شهرهای استان زیرگذرها، کوچه‌ها و خیابان‌ها را آب فرا می‌گیرد و رفت و آمد کند می‌شود.

برخی مسئولان شهری در بوق و کرنا کرده اند که ای مردم مشکل آب‌سطحی شهروندان حل شده، اما در عمل می بینیم با کمی بارش، شهر‌ها را آب می برد و وعده ها باد هوا بود.